Посао достављача хране доживео је експанзију у последње две године током пандемије коронавируса. И поред месечне зараде око 800 евра, у Београду за овај посао нема много заинтересованих, па су послодавци радну снагу пронашли изван граница Србије.
Тако Београђанима данас храну достављају Узбекистанци који су прихватили посао достављача. Осим, њих јављају се и Украјинци, Македонци и људи из БиХ, каже за РТС Стефан Шурлан, оснивач службе за доставу.
„Радећи овај посао у Србији, изненадио сам се, јер имамо ситуацију да посла има на све стране, посебно су возачи дефицитарно занимање. Нашим возачима је потребно да имају Б категорију или чак да возе на електричним бициклама, а замислите како је тек онима који траже возаче Ц категорије“, наглашава Шурлан.
„Одлучили смо да увеземо радну снагу и то смо урадили са Узбекистанцима. Они причају руски и лакше им је да науче српски језик. То је држава где има 36 милиона људи, сада су у транзицији и веома су добра радна снага. Било је мишљења да се неће снаћи. Све јаке државе за једноставније послове имају доста испомоћи у страној радној снази и мислим да ће то и код нас бити нормална појава“, поручује Стефан Шурлан.
Додаје да на огласе за посао не стиже довољан број пријава и да се чак 60 одсто кандидата и не појави на разговору.
„Оно што смо ми приметили јављају се и Украјинци, Македонци и људи из БиХ“, каже Шурлан.
Према његовим речима, достављачи са пуним радним временом и са сопственим возилом, ако им фирма рефундира гориво, могу у Београду месечно да зараде око 800 евра и више.
„Ако вози на другом превозном средству на којем је спорији или вози мање сати, ту су плате од 500 евра. Нама и Узбекистанци имају плату 500 евра и ми им плаћамо смештај“, истиче Стефан Шурлан.
Према подацима Центра за истраживање јавних политика из марта, у Србији има око 356 000 корисника апликација за доставу хране. Они у просеку храну наручују 2,7 пута месечно и те доставе просечно вреде око 1 300 динара.
Преузмите андроид апликацију.