Директор Института за онкологију и радиологију Србије проф. др Даница Грујичић рекла је за Б92.нет да је удруживање струке са онколошким пацијентима велики корак напред ка краћем чекању за људе са малигним болестима, али и да држава сада има више разумевања и ради на томе да реши све могуће препреке ка остваривању бржег дијагностификовања болести.
Професорка Грујичић истакла је да је сарадња пацијената и медицинара врло важна, као и да је сада званично притисак на државу да се боље брине о овим пацијентима дефинитивно завршен.
На конференцији за новинаре поводом представљања кампање „Нема чекања“, Грујичићева је истакла да се услед пандемије број новооткривених пацијената са онколошким обољењима повећао за 30 одсто, а да су ти пацијенти били у таквом стању да није било могућности ни за какво лечење, међутим, овом сарадњом Министарства здравља и медицинске струке, неке ствари би, каже она, требало много да се промене.
„Постоји велико разумевање и у Министарству здравља и у Републичком фонду да се мора обезбедити адекватна терапија онколошким пацијентима, нажалост, то није увек био случај, ја сам неко ко је сведок таквог здравства последњих 40 година и оно што је урађено за последњих седам– осам година, за онколошке пацијенте, није урађено у претходних педесет“, рекла је докторка Грујичић за Б92.нет.
Додаје и да је набављен велики број апарата за зрачење, као и да су стављени потпуно нови лекови на листу, који много више коштају него неки лекови који су у прошлости били тражени.
За такве лекове које је тражила добијала је одговор: „Ваши пацијенти брзо умиру и нису занимљиви за републички фонд“, међутим, сада је ситуација потпуно другачија.
„Постоји још неколико проблема, један проблем је регистрација лека за одређену локализацију, имате пуно лекова који су регистровани за једну локализацију тумора, али ми знамо да они делују и за другу, а не можемо да их дамо“, рекла је она.
Образложила је да је сада у току промена правилника РФЗО, што ће бити велика помоћ многим пацијентима да не морају да иду приватно да добијају те лекове који су релативно јефтини, него могу да их добију у државној служби.
Напомиње да има изванредну сарадњу са лекарима из унутрашњости, те да су у контакту и да сарађују.
„У данашње време, када имате електронско повезивање, ми као терцијарна установа морамо да имамо са лекарима опште праксе и са колегама у секундарном сектору директну везу, само тако можемо да спречимо пацијенте да непотребно путују и лече се тамо где живе“, нагласила је Грујичићева.
„Ниједан онколошки пацијент неће морати да иде у иностранство на лечење“, поентирала је она.
Предности лечења у држави су огромне, али иде се и ка великом кораку, а то је породична медицина и скрининзи, код лекара који ће знати породичну анамнезу пацијента и имати јасне прогнозе за ризике од оболевања од малигних болести.
„Али прво морамо да урадимо да пацијенти не иду у иностаранство. Увек ће постојати људи који ће бити незадовољни лечењем у Србији али то је њихова приватна ствар, битно је да држава обезбеди да се сви пацијенти лече, нешто је залечиво, нешто је излечиво, негде може да се ради на превентиви, негде је мала хируршка интервенција потпуно довољна…“
Грујичићева закључује да су неопходне редовне контроле, јер јој се све више пацијената јавља са различитом врстом карцинома, иако је од претходног излечења прошло неколико година.
Преузмите андроид апликацију.