Видео-игре негативно утичу на ум детета уколико их игра предуго и често. Према мишљењу неуролога др Дина Бурнета, видео-игре производе превелику стимулацију за дететов мозак.
„Чеони режањ мозга добро реагује на њих. Зато су видео-игре занимљиве, али то, такође, значи да би се деца могла нагло узнемирити уколико осете да губе у игрици. Ти осећаји могу да изазову бес и нервозу“, тврди.
Истиче и да видео-игре могу смањити памћење. Будући да су занимљиве, деца ће памтити детаље, али студије су показале да њихова прекомерна употреба може да блокира друга сећања.
„Примера ради, ако ваше дете инсистира на игрању игара током путовања, вероватно се неће сећати неких догађаја, што му ускраћује искуство повезивања с породицом. То је, такође, штетно за учење“, говори др Бурнет.
Осим наведеног, мозак детета у развоју још увек учи да разликује стварно од нестварног. Виде-оигре збуњују тај процес.
Како помоћи детету?
Психолог Ема Кени има савете за родитеље који су забринути због ових лоших навика.
„Ако се дете узнемири кад му кажете да престане да игра игрице, одмах направите строги распоред када су игре дозвољене и укључите паузе.
Ако приметите да га игре ометају у учењу, допустите их тек када је урадио све школске обавезе. Ако је детету стало једино до видео-игара, направите распоред недељних активности које укључују време које ће проводити с вама, пријатељима и на отвореном“, предложила је.
Преузмите андроид апликацију.