Почетна > Бизнис
Бизнис

Несвакидашњи потез Зимбабвеа – кроте инфлацију златницима

Зимбабве је лансирао златнике намењене јавној продаји у покушају да укроти инфлацију која се отела контроли, подривајући додатно пољуљану националну валуту – зимбабвеански долар.
Фото: Pixabay/timcgundert

Тај потез без преседана, како наводи агенција АП, објавила је данас централна банка – Резервна банка Зимбабвеа – с циљем да подигне поверење у домаћу валуту.

Поверење грађана у зимбабвеански долар је пало након што је хиперинлација 2008. године, која је према подацима ММФ-а достигла незамисливих 5,0 милијарди процената, збрисала уштеђевину људи, додаје америчка агенција.

Пошто је сећање на катастрофалну инфлацију и даље веома живо, многи Зимбабвеанци прибегавају „црном тржишту“ како би набавили америчке доларе, чија је понуда оскудна, да би их чували у „сламарици“ као уштеђевину или за обављање свакодневних трансакција. Поверење у валуту Зимбабвеа је толико ниско да је многи трговци не прихватају.

Централна банка је доставила данас пословним банкама 2.000 златника искованих ван земље, али ће почети да их кује и у земљи, изјавио је гувернер Резервне банке Зимбабвеа Џон Мангудија.

Златне кованице се могу користити за куповину у продавницама, у зависности од тога да ли продавница има довољно средстава да врати кусур у домаћој валути, рекао је он.

Златник назван Моси-оа-Туња, што се на локалном Тонга језику односи на Викторијине водопаде, „имаће статус ликвидне имовине, односно моћи ће лако да се конвертује у готовину и њим ће се трговати на домаћем и међународном нивоу. Кованица се може користити и у трансакцијске сврхе“, саопштила је Резервна банка Зимбабвеа.

Људи који поседују тај новчић могу да га мењају за готовину тек након 180 дана од датума куповине, наводи се у саопштењу.

Кованице, од којих свака тежи једну фину унцу (31,1 грам) злата, чистоће 22 карата, такође се могу користити као обезбеђење за зајмове и кредитна средства, додаје се даље

Цена златника биће утврђивана на бази међународне тржишне цене за унцу злата, плус 5,0 посто на име трошкова производње новчића. То, према данашњим подацима са тржишта злата, значи да једна кованице Моси-оа-Туња кошта 1.824 долара.

Било који појединац или компанија може да купи златнике на овлашћеним продајним местима, као што су банке, и може их чувати у банци или однети кући. Странци могу да купују ове кованице само у страној валути, нагласили су из централне банке.

„Очекује се да ће ово ублажити веома високу потражњу за амерички доларом која не одговара понуди и да ће довести до умерености у погледу депрецијације домаће валуте, што би требало да у одређеној мери делује стабилизујуће на цене робе“, рекао је зимбабвеански економиста Проспер Читамбара, наводи АП.

Kijev očekuje da prva pošiljka žita krene u sredu

Преузмите андроид апликацију.