Голубачка тврђава је средњовековна тврђава и културни споменик од изузетног значаја. Налази се на десној обали Дунава, на око четири километара низводно од насеља Голубац (општина Голубац). Тврђава припада Националном парку Ђердап и смештена је на високим литицима, на самом улазу у Ђердапску клисуру.
Сјајне кадрове из ваздуха, које је забележила наша екипа портала Војводина уживо, погледајте у видеу:
Основа Голубачке тврђаве прилагођена је конфигурацији терена и чине је 9 кула, које повезују бедеми и Палата. Иако не постоји тачан податак њеног настанка, Тврђава се помиње по први пут 1335. године, као угарско војно утврђење. Њено име на средњовековним картама исписано је на различитим језицима: Galambas, Galambocz, Colombazo, Columbaz, Columbarum, Taubersburg, Tawbenstein, Peristerin, Giwerdzinlik, док се у свакој од имена помиње реч “голуб”.
Једна од легенди о Голубачкој тврђави говорио о лепој мештанки Голубани и османском заповеднику града. Наиме, када лепа мештанка одбила осамнског заповедника, то ју је одвело у смрт. Била је окована за стену како би се покајала, а према овој легенди, средњовековна тврђава Голубац носи њено име, док стена која вири из Дунава , носи име “Баба-кај” што на турском значи “покај се”.
Голубац је имао бурну историју
Далеко у прошлост, Тврђава је била потребна Византинцима ради утврђивања граница на северу, док је Мађарима требала да би обезбедили своје поседе преко Дунава.
Такође, познато је да су се многе битке водиле око њега током средњег века, најчешће између Османског царства и Караљевине угарске.
Обе капије утврђења оштећене су током тридесетих година 20. века, када је кроз Тврђаву пробијен магистрални пут. Касније, 70-их година, ово средњовековно утврђење заинтересовало је наше истраживаче и подстакло изградњу хидроелектране “Ђердап И”.
Република Србија је овај простор 2011. године прогласила Туриситичким простором “Тврђава Голубачки град” који је инфраструктурно опремљен захваљујући Пројекту “Ревитализација Голубачке тврђаве” финансираном из ИПА Фондова за 2011. и 2016. годину, док је сама Тврђава реконструисана.
Чаробни Голубац, његов Дунав и чувена Тврђава представљају једну од најлепших туристичких дестинација у Србији. Унутар тврђаве налази се посетилачки центар који приказује историјске информације и експонате који илуструју богату прошлост тврђаве и околине.
U Srbiji danas promenljivo oblačno i svežije, mestimično sa kišom i pljuskovima
Преузмите андроид апликацију.