Свет би ускоро могао да се суочи са несташицом литијума због велике потражње за овим металом, а неки аналитичари очекују да ће се то десити већ 2025. године.
БМИ, истраживачко одељење њујоршке агенције Фич солушнс је у свом недавном извештају закључило да ће несташица литијума настати већ за две године због велике кинеске потражње, преноси ЦНБЦ.
„Очекујемо да ће кинеска потражња за литијумом за електрична возила (ЕВ) у периоду од 2023. до 2032. године порасти у просеку за 20,4 одсто годишње“, наведено је у поменутом извештају.
Производња литијума у Кини ће у истом периоду порасти у просеку за шест одсто, што не може да задовољи ни трећину потражње.
У свету је 2021. години произведено 540.000 тона литијума, а Светски економски форум (WЕФ) прогнозира да ће глобална потражња за литијумом у 2030. години бити преко три милиона тона.
„Верујемо да ће у свету наступити несташица литијума. Наравно, предвиђамо раст понуде, али ће потражња расти много бржим темпом“, изјавила је директорка Дојче банк за истраживање литијума и чисте технологије Корин Бланшар.
Она предвиђа „мали дефицит“ еквивалента литијум карбоната (ЛЦЕ) између 40.000 и 60.000 тона до краја 2025. године, али сматра да ће на крају 2030. године овај дефицит бити већ 768.000 тона ЛЦЕ.
Други аналитичари не виде да ће светски дефицит литијума доћи тако брзо, али ипак предвиђају мањак до краја деценије.
Према подацима компаније Рефинитив, у свету тренутно постоји само 101 рудник литијума.
Преузмите андроид апликацију.