Почетна > Србија
Србија

Неопходни још тешњи односи са Египтом

Министар спољних послова Србије Никола Селаковић оценио је данас, на крају дводневне посете Египту, да је неопходно да се у Србији, посебно у Министарству које предводи, много више и марљивије ради на успостављању још тешњих односа са Египтом.
Фото: Танјуг/МСП/Дејан Ераков

Селаковић је указао на то да су политички односи две земље на високом нивоу, али да економски односи не прате ниво политичких односа.

Вишедеценијско пријатељство

Подсетио је да је у време председника Јосипа Броза Тита и Гамала Абдела Насера економска размена између тадашње СФРЈ и Египта била неколико десетина пута већа него што је данас између Србије и Египта, као и да су економска трговинска размена, али и узајамна улагања била на изузетно вишем нивоу.

„Данас, неколико деценија након тог периода, када је и Србија у полету и трансформише се, када и Египат и Србија имају јаке лидере, можемо много више, и управо због тога сам уверен да ће након сусрета два председника бити послат јак сигнал и нашим привредним заједницама и да ћемо у годинама које долазе бити у прилици да сведочимо интензивирању економске сарадње и много већем трговинском обрту између наше две економије и наше две државе али и, после више деценија, поново заједничким инвестицијама“, казао је шеф српске дипломатије.

Изузетан пријем наше делегације

Сумирајући посету Египту, Селаковић је казао да је делегација Министарства спољних послова имала изузетан пријем, искрен, прави пријатељски.

Сви састанци су, како је навео, текли у духу првог састанка који је имао с председником Египта Абделом Фатахом Ал Сисијем, за којег каже да је велики лидер, озбиљан државник, човек који води политику у чију се снагу српска делегација уверавала на сваком кораку.

„Видите да се Египат мења. Египат је у последњих неколико година изградио шест потпуно нових градова на местима где никада града није било, подигао скоро 6.000 километара нових аутопутева, Египат је држава у којој се гради потпуно нова престоница“, навео је Селаковић.

Како каже, током састанка који је трајао више од сат и 40 минута, председник Ал Сиси је показао велико поштовање за председника Александра Вучића и за Србију.

Састанак и са члановима српско-египатског Бизнис савета Србије

Селаковић се у Каиру састао и са члановима српско-египатског Бизнис савета Србије, на чијем челу се налази Салих Осама, бивши министар индустрије, а како је рекао, за време Осаме само у једној години у Египат је стигло 13,8 милијарди долара страних директних инвестиција.

„С њима смо имали разговор који је трајао близу три сата о могућностима за инвестирање управо привредника Египта у Србију, али и обрнуто – привредника Србије у Египат и они су дали тај предлог да управо Египат буде једна од тачака улазака српске привреде на територију афричког континента која од следеће године представља јединствену економску зону“, казао је шеф српске дипломатије.

Током другог дана посете, Селаковић се састао са замеником Великог имама Египта Мохамедом Ал Дувајнијем и с коптским папом Александрије и патријархом столице Светог Марка Тавадросом II у манастиру Светог Бишоја, који потиче из четрдесетих година ИВ века, односно из времена јединства хришћанске цркве.

Шеф српске дипломатије каже да је са папом Тавдросом II имао прилике да разговара о приликама у Србији, али и да га упозна „са српском муком на Косову и Метохији, борбом коју води Србија“.

Селаковић је нагласио да се током два дана посете уверио у то каква је трансформација државе Египта од доласка на власт председника Ал Сисија, као и колико се од тада стрпљиво гради поверење међу људима који су припадници различитих религија, различитих етничких заједница.

„Могли смо да чујемо и колико је Египат држава која ће тек у будућности са таквом визијом, са таквом стратегијом развоја, доминирати не само политички у овом делу света него и економски и у медитеранском басену, али и на афричком континенту“, закључио је Селаковић.

Прочитајте и погледајте најновије вести из Србије.

 

Преузмите андроид апликацију.