Тајванска фирма GlobalWafers, која производи силиконске плочице за компјутерске чипове, више није заинтересована за куповину ривала „Силтроника”, са седиштем у Минхену, јер креатори политике у Немачкој нису успели да одобре споразум на време.
Одустајање од споразума, које је озваничено почетком месеца, долази у време када многе земље настоје да ојачају свој „технолошки суверенитет” како не би морале да се ослањају на друге државе у области кључних технологија као што су полу-проводници, извештава CNBC.
Европа се тренутно у великој мери ослања на САД и Азију, које су дом тенолошких дивова као што су „Самсунг”, ТСМЦ и „Интел”.
„Понуда GlobalWafersа за преузимање и споразуми који су настали као резултат понуде неће бити реализовани и престају да важе”, саопштила је тајванска фирма.
Немачко Министарство економије није одобрило споразум вредан 4,35 милијарди евра (4,9 милијарди долара) до утврђеног рока 31. јануара, што значи да предложена аквизиција не може да се спроведе по плану.
„Није било могуће завршити све потребне поступке контроле у оквиру ревизије ове инвестиције, то се посебно односи на проверу одобрења кинеских антимонополских власти, које је дато тек прошле недеље”, рекао је портпарол немачког Министарства економије за Ројтерс.
Преузимање, које су регулатори у Кини одобрили 21. јануара, омогућило би стварање другог највећег произвођача 300-милиметарских плочица за чипове, иза јапанске компаније Шин-Етсу.
GlobalWafers ће морати да плати накнаду за раскид уговора у износу од 50 милиона евра Силтронику, преноси Танјуг.
Преузмите андроид апликацију.