Немачки увозници угља полазе од тога да ће до краја године увоз угља из Русије бити потпуно заменљив увозом из других земаља, али наводе да ће бити скупљи због већих трошкова транспорта.
„Угаљ из Русије може бити замењен угљем из других земаља, као што у САД, Јужна Африка, Аустралија, Колумбија, Мозамбик, и Индонезија“, рекао је председник Удружења увозника Александер Бете.
Он је за медије „Функе“ групације објаснио да би руски угаљ до идуће зиме могао бити замењен.
Међутим, указује, та замена ће коштати, јер трошкови дугог транспорта повећавају цену.
У ЕУ разматрају увођење ембарга на руске енергенте, а због противљења Немачке и Аустрије ембаргу на гас, могућа је забрана увоза руског угља.
Швајцарски посланици против забране трговине руским гасом
Спољнополитички одбор Доњег дома швајцарског парламента одбио је, с тесном већином гласова, предлог социјалдемократа левог центра да се фирмама у већинском власништву Русије или појединцима који имају блиске везе с Кремљом забрани директна и транзитна трговина гасом, нафтом и угљем до окончања рата у Украјини.
Против предлога који је покренуо ширу дебату у парламенту у уторак, гласало је 13 посланика, а 12 је било „за“, преноси Ројтерс додајући да се Швајцарска „ломи“ по питању њене неутралне улоге у спровођењу санкција против Русију због напада на Украјину.
Швајцарска је до сада усвојила санкције Европске уније против више стотина руских појединаца и предузећа и замрзнула имовину вредну више од 6,0 милијарди долара.
Трговци робом са седиштем у Швајцарској, попут компаније Трафигура и Витол, играју важну улогу у пословању с руским енергентима.
Већина политичких партија поздравља одлуку Берна о прихватању санкција ЕУ и прекидању швајцарске традиције неутралности, али поједини посланици десничарске Народне партије, највеће у парламенту, критикују владу да је отишла предалеко.
Поводом припреме новог пакета санкција ЕУ према Русији, швајцарска министарка правде Карин Келер-Сатер изјавила је да сваки западни ембарго на увоз руске нафте и гаса треба да се спроводи на заједнички начин.
„Прво морамо да о том питању разговарамо у влади. У сваком случају, такав корак би морао да буде међународно координисан“, рекла је она у интервјуу за Ноје Цурхер Цајтунг објављеном данас.
Преузмите андроид апликацију.