Немачки суд саопштио је данас да корисници Фејсбука, чији су подаци незаконито могли да буду коришћени током 2018. и 2019. године, имају право на одштету.
Савезни суд правде (БГХ) пресудио је да је губитак контроле над нечијим подацима на мрежи основ за одштету и то без доказивања конкретних финансијских губитака, пренео је Ројтерс.
Агенција подећа да је хиљаде корисника Фејсбука у Немачкој тражило одштету од компаније Мета због недовољне заштите њихових података, након што је било могуће да непозната трећа страна приступи корисничким налозима.
Тужбе произилазе из кршења приватности података 2021. године, због могућег коришћења путем функције претраживања пријатеља на Фејсбуку.
Нижи суд у Келну начелно је одбацио тужбу, али сада ће морати да је преиспита односно да утврди да ли су услови коришц́ења Фејсбука били транспарентни и разумљиви, као и то да ли су корисници добровољно пристали на коришћење њихових података.
Тужилац је тражио одштету од 1.000 евра, али је савезни суд саопштио да би око 100 евра била прикладна сума у поступцима без доказивања о финансијском губитку.
Мета је раније одбила да исплати одштету уз образложење да оштећени нису могли да докажу конкретну штету.
Отприлике шест милиона људи у Немачкој је погођено овим цурењем података, наводи Ројтерс.
Borelj: Nadam se da će članice EU dozvoliti Ukrajini da koriste rakete dugog dometa
Преузмите андроид апликацију.