Немачка владајућа коалиција ће на јесен представити предлог закона о дугорочном укидању државног финансирања цркви, а очекује се да реформа буде осмишљена тако да одобрење Бундесрата, доњег дома парламента не буде неопходно, изјавила је данас посланица Слободне демократске партије (FDP) Сандра Бубендорфер-Лихт.
“Нажалост, блокада држава приморава коалицију да крене овим путем. Било би погрешно сачекати још деценију или век пре него што се замене државне службе“, рекла је она.
Цркве у Немачкој добијају државне бенефиције за експропријацију немачких цркви и манастира почетком 19. века у оквиру секуларизације.
Са изузетком Хамбурга и Бремена, све савезне државе плаћају годишњи износ католичкој и протестантској цркви, а недавно је то износило укупно 550 милиона евра годишње широм земље, преноси Тагесшау.
Као резултат тога, порески обвезници плаћају и верске заједнице које немају везе са тим, а број се повећава сваке године.
Прошле године само Католичку цркву напустило је око 400.000 људи, а годину раније више од пола милиона.
Како се наводи, циљ владајуће коалиције сада је да исплати те верске институције и тако раздвоји цркву и државу.
“Цркве су очигледно више кооперативне и спремније за разговор од неких државних представника“, објаснила су три посланика из владајућих странака, Ларс Кастелучи (SPD), Константин фон Ноц (Зелени) и Бубендорфер-Лихт (FDP).
Премијер Доње Саксоније Стефан Вајл (SDP) нагласио је да су државе „веома уједињене“ у одбијању оваквих исплата.
“Могу само да саветујем да не следите ове планове“, упозорио је он.
Kirbi: Pregovori o Gazi nisu propali, u Kairu postignut napredak
Преузмите андроид апликацију.