Почетна > Свет
Свет

Немачка влада усвојила прву Стратегију националне безбедности

Немачка влада усвојила је данас прву Стратегију националне безбедности у историји земље у којој се наводе све спољне и унутрашње претње по Немачку, као и мере против њих.
Фото: Танјуг/Photo/Markus Schreiber

После много натезања у владајућој коалицији, влада канцелара Олафа Шолца усвојила је документ од 76 страница, а циљ доношења стратегије је да се тачно одреде задужења појединих министарстава у области националне безбедности, објавио је Дојче веле (DW).

До сада се, у одсуству стратегије, дешавало да различита министарства раде на сличним проблемима без координације.
Осим војних претњи, у стратегији се помињу сајбер напади, евентуални удари на критичну инфраструктуру, али и климатске промене и пандемије.

„Први задатак наше безбедносне политике је да осигура да у нашој земљи и убудуће можемо да живимо у миру и слободи“, пише у документу који су закључиле владајуће Социјалдемократе, Зелени и Либерали.

Ривалство Немачке са Кином је порасло последњих година како Пекинг све више настоји да искористи своју економску моћ да би променио постојећи међународни поредак заснован на правилима и потврдио своју регионалну хегемонију, наводи се у стратегији, пренео је Ројтерс.
У документу се указује се да су регионална стабилност и међународна безбедност све више угрожени, као и да се у свету не поштују људска права.
„Кина намерно користи своју економску моћ да би остварила политичке циљеве“, истиче се у стратегији и напомиње да Пекинг ипак остаје партнер без којег многи глобални изазови и кризе не могу да се реше.
У стратегији се истиче да Немачка жели да достигне буџет за одбрану у износу од најмање два одсто БДП-а, што је и захтев НАТО-а, објавио је Дојче веле.
Немачка планира да ојача одбрамбени капацитет у области дигиталних система и свемира, као и да критичну инфраструктуру, као што су електромрежа, водовод, путеви и болнице, боље заштити од могућих катастрофа, класичних или сајбер напада, наводи се у документу.

Такође се планира проширење националних резерви хране, енергената и лекова.

Кад је реч о избегличкој кризи, у документу се подржава нова стратегија ЕУ којом се планира задржавање тражилаца азила с малим шансама за азил, као и њихове брзе депортације.
У стратегији се наводи да влада планира доношење закона којима би се ограничиле негативне последице климатских промена, као и нову стратегију биодиверзитета.
Шолц, који је представио документ заједно са водећим министрима,  похвалио је Стратегију националне безбедности, наводећи да без безбедности нема слободе, стабилности и благостања.
Шолц и министар одбране Борис Писторијус рекли су данас новинарима
да су уверени да ће се реализовати иницијатива о европском заједничком пројекту противваздушне одбране – Скy Схиелд-у, пренео је Ројтерс.
Шефица дипломатије Аналена Бербок рекла је да руска агресија на Украјину показује да, како је навела, „мир и слобода не падају са неба“, пренео је DW.

„Безбедност је у 21. веку више од војске и дипломатије“, истакла је Бербок.

Немачки бизнисмени извели су исте закључке као и немачка влада у процени њихових зависности од Кине, рекла је Бербок.
Либерали све време захтевају оснивање Савета за националну безбедност који би координисао спровођење стратегије, али се томе противе Зелени.
Јавни сервис ЗДФ наводи да Бербок страхује да ће њено министарство изгубити утицај, уколико би такав Савет био под контролом канцелара.

Šolc: Važno je razgovarati o bezbednosnim garancijama za Ukrajinu

Преузмите андроид апликацију.