Почетна > Свет
Свет

Немачка: Превирање због планова деснице за масовну депортацију миграната

У Немачкој су током протекле недеље десетине хиљада људи изашле на улице у знак протеста против десничарског екстремизма.
Фото: Танјуг/Kay Nietfeld/dpa via AP

Највећи протест до сада одржан је у Келну 16. јануара на којем је учествовало 30.000 људи. Нови митинг против крајње деснице заказан је за 3. фебруар у Берлину, и организатори желе да учесници формирају људски ланац око Рајхстага.

Забрана крајње десничарске Алтернативе за Немачку (АфД) и одузимање основних права истакнутим члановима су неке од мера на које позивају демонстранти и политичари.

Протесте је изазвало откриће да су чланови АфД у новембру присуствовали састанку са неонацистима и другим екстремистима да би разговарали о масовној депортацији миграната, тражилаца азила и немачких држављана страног порекла за које се сматра да нису успели да се интегришу.

Састанак је одржан у хотелу у близини источнонемачког града Потсдама 25. новембра, али је о њему јавност сазнала тек 10. јануара, када је то открио истраживачки лист „Коректив“, подсећа „Гардијан“.

Главни говор на састанку одржао је аустријски лидер националистичког Идентитарног покрета Мартин Зелнер о практичним мерама за спровођење масовне депортације.

Према наводима учесника састанка, који су подељени новинарима Коректива, биле су присутне личности из света бизниса које су донирале новац за ту сврху.

Акценат је стављен на то како спровести политику депортације у случају да АфД дође на власт.

Према писању „Цајта“ и „Шпигела“, новембарски састанак је заправо био седми те врсте.

Од учесника састанка које је идентификовао „Коректив“, најистакнутији је Зелнер, а сматра се да се његова фотографија налази на плакатима младих десничарских екстремиста широм Европе.

Према „Корективу“, састанак су организовали пензионисани стоматолог Гернот Мериг који је некада водио крајње десничарско Удружење домовини верне омладине и Ханс-Кристијан Лимер, предузетник и инвеститор.

Лимер је одбацио сугестију да подржава предлоге који су наводно изнети на састанку.

Немачки канцелар Олаф Шолц рекао је да би одржавање тог састанка требало да испита Уставни суд.

Шолц је истакао да Немачка неће дозволити да мигранти буду дискриминисани.

Немачка министарка унутрашњих послова Ненси Фезер позвала је ЦДУ да се дистанцира од крајње деснице.

Protesti u Bolonji nakon uvođenja ograničenja brzine od 30km/h

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке