Немачка је завршила данас изградњу свог првог плутајућег терминала за течни природни гас (ТПГ) за луку Вилхелмсхафен у Северном мору.
То јој је важно јер Немачка жури да обезбеди више ТПГ-а и да смањи зависност од руског гаса из гасовода.
„Нови терминал за ТПГ је велики корак у правцу сигурног снабдевања енергијом“, оценио је министар економије Доње Саксоније Олаф Лис у саопштењу, преноси Ројтерс.
Немачки медији истичу да су радови завршени у рекордном року од 194 дана, што је незабележен темпо изградње у земљи, а који је омогућен одустајањем од процене утицаја на животну средину.
Плутајућу терминал за складиштење и регасификацију (ФСРУ) бицие усидрен на проширеном пристаништу пре краја ове године и омогућиће претварање ТПГ-а који стиже специјалним танкерима у гасно стање, наводи се у саопштењу.
Министар за животну средину Кристијан Мејер изјавио је да се он залаже за двојну стратегију у погледу ТПГ-а, при чему се једна фокусира на задовољавање краткорочних потреба за енергијом, а друга дугорочна на ширење обновљивих извора енергије .
Нова лучка инфраструктура биће опремљена за прелазак на будући увоз енергената с ниским садржајем угљеника, као што је водоник.
„Фосилни гасови морају да се замене климатски неутралним гасовима што је пре могуће“, рекао је Мејер.
Плутајући терминал за Вилхелмсхафен, назван Еперанца, који је у суштини танкет опремљен не само за транспорт ТПГ-а већ и за његову регасификацију, и даље се налази у бродоградилишту у Бресту, у Француској, показују подаци о праћењу бродова компаније Ејкон Рефинитив.
Портпарол министарства на чијем је чели Лис рекао је да се очекује да Есперанца стигне потпуно натоварена средином децембра. Од јануара надаље, стизаће још танкера с ТПГ-ом, а Есперанца ће бити привезана и прерађиваће пристигле количине.
Makron: Francuska i Turska nastavljaju da rade na izvozu žita
Преузмите андроид апликацију.