Почетна > Бизнис
Бизнис

Нема разлога за сумњу у државни пензијски систем

Током претходне две године инфлација је истопила више од једне петине приватне пензијске штедње у Србији, каже Никола Алтипармаков, члан Фискалног савета.
Пошта, пензионери
Фото: Танјуг/Зоран Жестић

Анкете јавног мњења, од Америке преко Европе до Србије, показују да велики број грађана, нарочито младих, нема поверења у државне пензијске системе.

Често се у јавности могу чути и пежоративни изрази попут „проточног бојлера”. Да би се описали државни системи међугенерацијске солидарности где се приходи садашњих пензионера исплаћују од доприноса садашњих радника.

Ове негативне предрасуде немају озбиљно економско утемељења. Државни пензијски системи текућег финансирања нису инфериорни у односу на приватне капиталисане системе.

Напротив, имају и велики број економских предности. Једна од њих је отпорност државних система на инфлацију која тренутно дрма и Србију и свет, каже у разговору за „Политику” Никола Алтипармаков, члан Фискалног савета.

„Као пример наводи приватне пензијске фондове у Србији који су претходне 2022. остварили негативан реалан принос од минус 15 одсто. Што се надовезало на негативан реалан принос од минус шест процената из претпрошле 2021. То значи да је током претходне две године, наглашава Алтипармаков, инфлација истопила више од једне петине приватне пензијске штедње у Србији.“

„Са друге стране, државне пензије не само да су пратиле инфлацију. Већ су оствариле и реалан раст јер је последње кумулативно повишење пензија које је веће од 20 одсто осетно више од инфлације.  Знам да многи млади нису спокојни и нису сигурни да ли ће државни пензијски систем постојати у будућности. Треба имати у виду да је прошле године обележено 100 година од оснивања државног пензијског система у Србији и бившој Југославији. Који је успешно преживео и светске ратове, и револуције, и инфлације и распад бивше државе. Тако да је извесно да ће постојати и у наредним деценијама. Када данашњи млади дођу на ред за пензионисање“, наглашава Алтипармаков.

Plata od 1.200 evra, a fali najmanje 10.000 radnika

 

Преузмите андроид апликацију.