Вредност неплаћеног кућног рада и неге у кући, као и њихов економски и друштвени утицај, донедавно су веома често били искључени из планирања државних буџета и програма националних политика, указује Међународна организација рада (МОР).
У земљама широм света, више од 16 милијарди сати утроши се сваког дана на кућне неплаћене послове и негу. Та бројка ће наставити да расте због старења људске популације, упозорава МОР, и то упркос врло поузданим проценама да би неплаћени рад у домаћинствима у неким земљама могао да премаши 40 одсто вредности њиховог БДП-а.
Каква је ситуација у Србији по питању неплаћених кућних послова и колико су људи који то раде заштићени као радници?
„Не постоји јединствена евиденција о броју лица која су ангажована на овим пословима, а то је пре свега тако јер раде за више послодаваца, који су најчешће физичка лица, односно породице. Раде без пријаве на социјално осигурање, по неколико дана у недељи, и често им је овај рад додатан извор прихода за кућни буџет. То такође значи да држава нема никаквих прихода од овог рада, већ да приходује једино индиректно, кроз потрошњу“ наводе у НАЛЕД-у, додајући да је истраживање показало да већина наших послодаваца за ове послове бира раднике старости између 30 и 50 година, мада у појединим случајевима ангажују и студенте.
„Анализа показује да је 279.383 домаћинстава у Србији ангажовало раднике за кућне и помоћне послове у последњих пет година, односно да 55.877 домаћинстава у земљи у просеку годишње ангажује раднике на кућним и помоћним пословима (2,3 одсто од свих домаћинстава). Најчешће их ангажују они са вишим или високим образовањем, пре свега из урбаних средина, посебно из Београда, док је значајно мање послодаваца из источне и јужне Србије“ наводи се у анализи НАЛЕД-а.
С друге стране, сваки четврти грађанин не би никада ангажовао раднике на кућним и помоћним пословима, а међу њима преовлађују они са основним и нижим образовањем, као и пензионери.
Када одлуче да им је потребан неко да помогне око кућних послова, послодавци користе различите начине да дођу до радника. Најрадије се ослањају на препоруку.
Uprkos sankcijama profit Sberbanke u prvih devet meseci 11,61 milijarda evra
Преузмите андроид апликацију.