Почетна > Србија
Србија

„Недеља аутизма“ на Клиници за неурологију и психијатрију за децу и омладину

Поводом обележавања Светског дана аутизма, Клиника за неурологију и психијатрију за децу и омладину, под покровитељством Министарства здравља, по први пут у нашој престоници организоваће “Недељу аутизма” од 1. до 9. априла.
аутизма
Фото: Pixabay/ckstockphoto

“Ове године, првенствено на иницијативу родитеља пацијената и удружења, а уз подршку Института за јавно здравље Србије Батута и Министартсва здравља, Клиника организује Недељу аутизма, како би пружила подршку овој деци и породицама И пренела своја искуства и нова знања колегама и свима онима који се баве аутизмом”, рекао је за Танјуг специјалиста дечје и адолесцентне психијатрије Клиника за неурологију и психијатрију за децу и омладину Дејан Стевановић.

Према његовим речима, 1. априла у организацији Удружења родитеља деце оболеле од аутизма у пешачкој зони Кнез Михаилове улице од Палате Албанија до Калемегдана планирано је да на три локације буду постављени штандови на којима ће се делити плави балони са слоганом „Да ли видиш моје плаво“ уз учешће представника удружења и родитеља.

„Већ 2. априла смо организовали сензорно – инклузивну играоница у парку Клинике за неурологију и психијатрију за децу и омладину. Четвртог априла вршимо континуирану медицинску едукацију у Клиници за неурологију и психијатрију за децу и омладину, намењена педијатрима Домова здравља, затим петог априла отворена врата за родитеље „Питај ме о аутизму“ и за сам крај 9. априла у 17 часова је наступ националног инклузивног хора „ИСОН“ Нови Сад, инклузивног хора храма Светог Георгија, у просторијама Југословенског драмског позоришта Београд”, рекао је Стевановић.

Он је нагласио да у Клиници за неурологију и психијатрију за децу и омладину, од све прегледане и лечене деце са неуроразвојним, менталним или бихејвиоралним поремећајима, око 15 одсто има аутизам.

„Клиника, ослањајући се на три деценије дугу традицију и искуство, сада примењује мултимодални мултидисциплинарни приступ дијагностиковању и лечењу аутизма. То значи да ми пратимо холистички приступ сваком детету од саме дијагнозе, па све до пружања услуга усмерених на третман, где су укљућени специјалисти из разних области. Клиника је прошле године отишла корак даље, оснујући Центар за аутизам којим је омогућен додатно персонализовани приступ усмерен на потребе сваког детета и његове породице, првенствено са циљем пружања поузданих информација о третманима у домену хабилитације, едукације, психотерапије, примене лекова, али и соматске медицине и саветовања родитеља у превазилазењу личних потешкоћама”, рекао је Стевановић.

Такође, како је навео, Клиника је укључена у формирање Регистра деце са семтњама у разовоју, едукације родитеља, педијатара и васпитаа, али и низ истраживања које се односе на аутизам са другим институцијама у земљи и иностранству.

“Поремећај из спектра аутизма, или аутизам како га и даље зовемо карактеришу перзистентни дефицити у социјалној интеракцији и комуникацији, као и низ ограничених, понављајућих и нефлексибилних образаца понашања, интересовања или активности. Међутим, то је врло хетероген поремећај у погледу испољености ових симптома, придружених неуроразвојних и социоемоционалних потешкоћа, одговора на лечење и осталих исхода у функционисању. Тако да ми дана заправо гоговриомо супер-спектару кога чини више различитих спекатара поремећаја и потешкоћа. По последњим анализама на светском новоу 1 на 100 деце до 18 година има аутизам”, рекао је Стевановић.

Нагласио је да је њихов тим доступан 24 часа сваког дана у недељи целе године, и заказивањем преко педијатра се врло брзо и лако може доћи до те клинике.

„Сматрамо да једино доступношћу и отвореним приступом са више страна се може обезбедити адекватно лечење, помоћ и укључивање ове деце и особа у наше друштво”, рекао је Стевановић.

Akcija dobrovoljnog davanja krvi u sredu u Somboru

Преузмите андроид апликацију.