Корисно је да деца науче да слушају своје тело и да препознају глад. Можда не желе много да једу за ручак ако је, на пример, доручак био обилнији. Не вршите притисак на дете и не кажњавајте га.
Већина новорођенчади, која су претходно јела све пред очима, када мало порасту постају све избирљивија, посебно када је у питању храна. Што су бебе више од малих ногу изложене различитим укусима, већа је вероватноћа да ће ценити велики избор хране током година.
Наравно, неће сва деца хтети да пробају нове укусе, па нека почну тако што прво помиришу, додирну и лижу јело. Очекујте неочекивано док не напуне 18 месеци. Ево неколико начина да превазиђете избирљиве навике у исхрани:
Испитајте своје навике
Дајте свом детету малу шољу млека када дође време за јело. Ако прво попије млеко, обезбедите му малу количину воде уз оброк, а затим поново шољу млека. Ако ваше дете пијуцка више него што једе, послужите му шејк уз доручак са додацима исхрани како бисте добили све потребне хранљиве материје. Ако ваше дете пије више него што једе за столом, то је знак да жели да изађе од стола и да не жели да једе.
Одредите му одређено време у којем мора бити за столом, на пример пет до седам минута и слично. Покушајте да га замолите да проба храну коју једете.
Учините јело забавним искуством за њега
Мала деца су посебно осетљива на храну која се нуди на нове или неочекиване начине. Да би јела била примамљивија, поређајте их у атрактивне чиније или тањире које ће деца препознати. Деца посебно воле да једу прстима, па све што је мало веће исеци на мање комаде и грицкалице које могу и сама да једу како би било што занимљивије.
Укључите своју децу у припрему хране
Дозволите свом детету да убере воће и поврће за вечеру или га понесе са собом у продавницу или пијацу. Охрабрите своје дете да проба различита јела на различите начине. Ако се то не деси први, други или чак десети пут, немојте одустати. Забавите се с њим у кухињи, а можете се играти с њим – нека буде ваш мали помоћни кувар. Ово ће сигурно бити занимљиво детету.
Радите на текстурама хране
Можда се неће осећати пријатно да једу било какву храну јер се њихови зуби, вилице и околни мишићи још увек развијају. Због тога дете одбија одређене намирнице. Зато се поиграјте текстуром одређене хране. Уместо куваног поврћа, боље све то ставите у блендер. Обратите пажњу на припрему меса. Нека месо буде мекано и ‘растворљиво’ у устима.
Не очајавајте ако ваше дете одбија да једе
Немојте се љутити када дете одбија да једе. Корисно је да деца науче да слушају своје тело и да препознају глад. Можда не желе много да једу за ручак ако је, на пример, доручак био обилнији. Не вршите притисак на дете и не кажњавајте га. Ово може створити контра ефекат за њих.
Преузмите андроид апликацију.