Неколико корисних савета о томе како да правилно скувате и заволите чај.
Можда укус чаја не волите јер га већ годинама чувате у кухињском ормарићу, због чега је одавно променио арому. Зато сваки чај прво помиришите и погледајте да ли има пресушених листова. Од велике помоћи ће вам бити уколико знате како неки специфични чај мирише пре него што га купите. Тада чак и у радњи можете проверити да ли му је истекао рок трајања.
Ако купујете неки отпаковани чај, пре свега проверите шта стављате у чајник. Неки ситни предмети, као што су гранчице, фолија или чак инсекти, могу се сасвим случајно наћи у чају.
И да знате да зеленом чају можете додати шећер или мед, али тиме ћете му само покварити укус. Исто ће се десити и ако нежне листове зеленог чаја прелијете врућом водом. Тиме ће ваш чај постати горак.
У кинеској култури, када некоме сипате чај, то може имати доста значења. Гостима се чај служи као знак добродошлице. И ту свако има своју улогу. Домаћин је тај који свима сипа чај и нико други не сме да му преузме ту улогу. Али у ресторану, ако вам неко сипа чај, онда следећи пут ви то урадите уместо њега.
У кинеској култури послуживања чаја постоји још неколико важних правила. Једно од њих је да пре него што сипате чај у своју шољу, погледате да ли је некоме празна шоља, па прво сипајте ономе ко нема више чаја. Лош манир је уколико нос чајника окренете ка некоме од присутних. Кад вам се сипа чај, лагано покуцајте с два прста по столу и кажите „хвала” или „сје, сје”.