Почетна > Србија
Србија

НБС: Укупна премија осигурања у првом тромесечју 2023. износила 35,9 милијарди динара

Укупна премија осигурања у првом тромесечју 2023. године износила је 35,9 милијарди динара, што је за 13,9 одсто више у односу на исти период претходне године, наводи се у извештају Сектора осигурања у Србији који је данас објавила Народна банка Србије.
Фото: WikimediaCommons/Djordje Stakić
У структури укупне премије учешће животних осигурања смањило се са 22 одсто у првом тромесечју 2022. године на 20,1 одсто у првом тромесечју 2023.

Додаје се да највеће учешће у укупној премији и даље бележи осигурање од одговорности због употребе моторних возила са 27,4 одсто, иза којег следе животна осигурања са 20,1 одсто, и имовинска осигурања са 19,8 процената.

Билансна сума друштава за (ре)осигурање повећана за 2,2 одсто у односу на исти период претходне године и порасла је на крају првог тромесечја 2023. године на 349,2 милијарде динара.

У Србији, према извештају, послује 20 друштава за осигурање, што је идентичан број у односу на исти период 2022. године, с тим да се пословима осигурања бави њих 16, док се пословима реосигурања баве четири друштва.
„Посматрано према власничкој структури капитала, од 20 друштава на крају првог тромесечја текуће године њих 15 је у већинском страном власништву“, наведено је у извештају.

Поред ових друштава на тржишту послује и 16 банака, осам давалаца финансијског лизинга и јавни поштански оператор, 108 правних лица, 77 заступника осигурања и и 3.989 активних овлашћених лица за обављање послова заступања.

У структури активе друштава за (ре)осигурање за прво тромесечје највећи део односио се на дужничке хартије од вредности, и то дужничке хартије од вредности расположиве за продају (39,3 одсто) и с фиксним приносом (15,5 одсто), иза којих су следили: готовина и краткорочни депозити (10,6 одсто), потраживања (10,3 одсто), некретнине, постројења и опрема (8,0 одсто), техничке резерве које падају на терет саосигуравача, реосигуравача и ретроцесионара (7,1 одсто).

У поређењу са истим периодом претходне године, у извештају се наводи да се може закључити да су дужничке хартије од вредности расположиве за продају смањују учешће у првом тромесечју 2023. години, док готовина и краткорочни депозити, као и потраживања, повећавају своје учешће.

Такође, наводи се да у структури пасиве друштава за (ре)осигурање на крају првог тромесечја 2023. године техничке резерве исказују учешће од 68,6 одсто, а капитал 20,7 процената.

Како је наведено, при посматрању наведених категорија треба имати у виду и инфлацију која знатно утиче на реално кретање.

„Постојећим прописима којима се уређује делатност осигурања у Србији створени су предуслови за значајан корак ка даљој конвергенцији стања
сектора осигурања у Србији нивоу развоја тог сектора у ЕУ“, наведено је у извештају.

Prijava štete na teritoriji grada Novog Sada nakon elementarne nepogode u julu 2023. godine

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке