Кредити привреди су у трећем тромесечју ове године повећани за 31,7 милијарди динара, а зајмови становништву за 21,5 милијарди динара, објавила је Народна банка Србије (НБС) у најновијем извештају о трендовима у кредитној активности у трећем кварталу.
Раст кредита привреди је, како наводе из НБС, био вођен инвестиционим кредитима, на које се односило више од трећине прираста, а за њима следе кредити за обртна средства и остали некатегорисани кредити.
Притом је, стоји у извештају, повећано кредитирање привредних друштава, док су кредити јавним предузећима опали.
Претежно су кредитирана велика предузећа, а посматрано по делатностима, највише је кредита одобрено за прерађивачку индустрију, трговину и пољопривреду.
Повећано је и кредитирање саобраћаја, док су кредити грађевинарству, енергетици и пословању некретнинама опали.
Када је реч о кредитима становништву, овогодишње повећање у трећем кварталу је било ниже него прираст у истом периоду 2021. године, када су грађани могли да користе олакшице које су омогућавале застој у отплати кредита, као и продужење рока отплате и рефинансирање кредита уз шестомесечни грејс-период.
Из НБС наводе да се скоро три четвртине прираста у трећем тромесечју односило на стамбене кредите, а за њима следе готовински кредити.
Учешће стамбених кредита у укупним кредитима становништву је у овом периоду додатно повећано и у септембру достигло скоро 40 процената.
Учешће проблематичних кредита у укупним кредитима у септембру је било мање од 3,2 одсто и у односу на јун смањено је за 0,1 процентни поен.
Тиме се вредност овог показатеља спустила на нови најнижи ниво до сада, који је за један процентни поен нижи него пре пандемије вируса корона, што према оцени НБС, указује на то да је квалитет активе банака сачуван на високом нивоу и након престанка примене мера економске помоћи државе.
У односу на јул 2015. године, тј. непосредно пре почетка примене Стратегије за решавање проблематичних кредита, учешће проблематичних кредита у укупним кредитима је ниже за 19,2 процентна поена.
Преузмите андроид апликацију.