Пошто вируси попут ковид-19 још увек круже, брига о здрављу имунитета никада није била важнија.
Имуни систем се бори против микроорганизама који изазивају болести, или једноставније, штити вас од клица, као што су бактерије, вируси, гљивице и токсини који нас чине подложнијим прехладама, грипу, па чак и коронавирусу.
Имуни систем се ослања на крвоток и лимфни систем особе за испоруку хранљивих материја у цело тело. Најбољи начин да одржите свој имуни систем јаким и здравим је здрав начин живота.
То су навике које озбиљно нарушавају ваше имунолошко здравље, кажу стручњаци.
Конзумирање превише алкохола
Само једно напијање може утицати на имуни систем до 24 сата. Алкохол има негативне ефекте на наше урођене и адаптивне имуне ћелије. Хронична и прекомерна интоксикација такође оштећује слузницу гастроинтестиналног тракта, као и заштитне Т ћелије и неутрофиле. Ово нарушава функцију цревне баријере и омогућава клицама да прођу у крвоток, што доводи до упале.
Пушење
Пушење оштећује имунолошки систем и може учинити тело мање успешним у борби против болести, упозоравају амерички центри за превенцију болести. Имуни систем је механизам којим се тело штити од инфекција и болести, делује у борби против свега, од прехладе и вируса грипа до озбиљних стања као што је рак. Поред тога, познато је да пушење угрожава равнотежу имуног система, што повећава ризик од неколико имунолошких и аутоимуних поремећаја (стања која настају када имуни систем грешком нападне здраве ћелије и ткива тела). Нови докази показују да је пушење узрок реуматоидног артритиса, аутоимуне болести у којој имуни систем напада зглобове и узрокује оток и бол.
Недостатак сна
Право квалитетно спавање је кључно за здравље вашег имунолошког система. Једна студија показује да лош сан може чак утицати на ефикасност вакцине. Оно што смо открили је да имуни систем најбоље функционише када се особа довољно наспава. За оптимално здравље препоручује се седам или више сати сна. Резултати су у складу са студијама које показују да када су људи лишени сна вакцинисани, постоји нижи одговор антитела и већа је вероватноћа да ће развити вирус.
Усамљеност
Усамљеност и стрес могу имати озбиљан утицај на имуни систем, показују истраживања. Ово врло јасно објашњава зашто су усамљени људи изложени повећаном ризику од рака, неуродегенеративних болести и вирусних инфекција. У овом тренутку, претпоставка је да је усамљеност заиста једно од најопаснијих искустава које можемо да доживимо.
Преузмите андроид апликацију.