Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Многи људи уживају у вечерњем пићу пре него што крену на починак

Навика многих: Да ли чаша вина пред спавање помаже или одмаже мирном сну?
Фото: Pixabay/Vinotecarium

Неки верују да им мало алкохола помаже да утону брже у сан, док други једноставно воле да дан заврше чашом омиљеног црвеног вина.
Према мишљењу др Карлера Вајса, стручњака за сан и циркадијске ритмове, чаша вина пре спавања једноставно не иде руку подруку са квалитетним ноћним одмором.

Алкохол и сан

Нажалост, чак и мале количине алкохола, попут једне чаше вина пре спавања, могу пореметити сан.

– У идеалном случају, људи би требало да ограниче конзумацију алкохола на четири сата пре спавања – објашњава др Вајс.
– Алкохол утиче на централни нервни систем и има седативни ефекат, што доводи до заблуде да вам помаже да заспите. Истина је да алкохол потискује битан део циклуса спавања који се назива РЕМ (брзо кретање очију) и да га скраћује. А како РЕМ фаза има много користи за когнитивно здравље, пропуштање овог кључног периода спавања може бити штетно. Алкохол такође утиче на то да се чешће будите током ноћи и смањује квалитет сна – додаје др Вајс.

Фото: Pixabay/kaboompics
Садржај алкохола је битан

Говорећи о утицају алкохола на ваш сан, др Вајс истиче да је важно усредсредити се на садржај алкохола по пићу и колико је времена потребно да се свари у нашем систему.

– Пре свега, стандардно пиће обично има 14 грама чистог алкохола. Сада, фокусирајмо се на концентрацију алкохола по пићу: у пиву (3,5 дл) има пет одсто алкохола, чаша вина има приближно 12 одсто алкохола, а дестилована пића могу имати и до 40 одсто алкохола у једном и више пића.

Наше тело може да метаболише 20 милиграма на сат, што значи да ће се алкохол елиминисати урином или кроз фоликуле длаке, у зависности од количине која се конзумира, међутим, може остати у крвотоку до 12 сати, каже доктор. Чак и ако попијете превише вина за ручак, а да остатак дана не попијете ништа, и даље можете осетити негативне ефекте на спавање и квалитет сна.

Фото: Pixabay/Fotoworkshop4you
Вино пре спавања

Буђење са главобољом или осећај жеђи, умора и поспаности – знакови су да сте пили алкохол пре спавања или превише током дана, што је довело до поремећаја сна.

– Вино (и друга алкохолна пића) не треба мешати са сном – потврђује др Вајс.

Вино вас вара и оставља вам лажни утисак да брже заспите, али штети РЕМ фази спавања и укупном квалитету сна. За боље резултате спавања, ограничите унос алкохола на неколико дана у недељи, најмање четири сата пре спавања, и пијте мало како бисте избегли здравствене последице.

 

Преузмите андроид апликацију.