Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Научник открио како мајчин мирис утиче на мозак бебе

Феромони мајке побољшавају синхронизацију између мозга бебе и мајке, сугеришући њихову улогу у развоју бебиног „социјалног инстинкта“ и отварајући врата новим терапијским стратегијама за развојне поремећаје.
То је налаз нове студије Гијома Думаса, професора медицине на Универзитету у Монтреалу и неуронаучника у његовом повезаном истраживачком центру дечје болнице.
Фото: Pexels/Polina Tankilevich

Мириси мајчиног тела су важни сигнали за дететов осећај сигурности и друштвеног признања, али њихова улога у друштвеном сазревању људског мозга је углавном непозната.

„Користећи снимке електричне активности мозга, проучавали смо ефекат мајчиних феромона на друштвене интеракције беба са њиховим мајкама, а затим и са непознатим одраслим особама са или без мириса мајчиног тела“, рекао је Думас, доцент на Одсеку за психијатрију и зависност у УдеМ-у.

„Интеракција мајке и детета резултирала је значајном синхронизацијом између два мозга – више од оне између странца и бебе“, рекао је он.

„Међутим, показујемо да присуство феромона мајке може повећати ову синхронизацију у случајевима странца и бебе, чак и када је мајка одсутна. То је такође праћено већом друштвеном одговорношћу, позитивном стимулацијом и осећањем сигурности и блискости код бебе.

Дакле, олфакторни хемијски знаци могу подржати преношење незреле социјализације мајке и бебе на живот унутар друштвених група, додао је Думас.

Људи су друштвени сисари

За друштвене сисаре, кључна функција везе између мајке и детета је да прилагоди мозак бебе животу у заједници и да створи механизме за откривање безбедности и опасности.

Наши далеки рођаци, примати, зависе од помоћи „аломатеринске бриге“ да одгајају своје младе. Жене морају да пренесу ову спољашњу контролну функцију на друге одрасле особе у друштвеној групи и да им дају блискост и сигурност.

Фото: Pexels/Monika Balciunien

Мириси тела су стога древни хемијски сигнали Хомосапиенса који покрећу сложене неуронске промене чије су функције јачање друштвених веза са рођацима, повећање значаја контекстуалних знакова и означавање мајке и станишта. Мириси су једини сензорни знакови који могу представљати мајку у њеном одсуству.

Нове терапијске стратегије

„Наши резултати потврђују да су интер-церебрални механизми повезани са развојем друштвеног мозга детета и да мајчински феромони могу пренети овај незрели друштвени инстинкт са везе мајке и детета у друге друштвене контексте, отварајући тако пут ка новим неурохемијским интервенцијама у развоју попут поремећаја са социјалним оштећењима као што је аутизам“, рекао је Думас.

„Конкретно, могли бисмо изоловати феромоне мајке као спрејеве и користити их за модулацију социјалне мотивације код деце“.

Додао је: „Настављамо наше истраживање како бисмо разјаснили биолошке механизме ових међуможданих синхронија, укључујући снимање електричне активности мозга бебе у присуству више од две особе, као што су родитељи и лекар.“

Neverovatne stvari koje se dešavaju u prvoj bebinoj godini

Преузмите андроид апликацију.