Почетна > Свет
Свет

Научници:Кинески подаци дају кључне податке о пореклу ковид-19

Подаци кинеских научника са почетака пандемије ковид-19, који су у једном тренутку били доступни у међународној бази података, откривају кључне информације о пореклу епидемије, укључујуц́и и оне са пијаце животиња у кинеском граду Вухану, саопштили су истраживачи.
Фото: Pexels/Pixabay
Вирус је први пут идентификован у Вухану у децембру 2019. године, пре него што се проширио светом и убио скоро седам милиона људи, а многи сумњају да су извор болести живе животиње које се продају на пијаци Хуанан, преноси Ројтерс.

Научници су у понедељак објавили извештај заснован на њиховом тумачењу доступних података, након медијских извештаја прошле недеље и састанка са Светском здравственом организацијом, која је позвала Кину да објави више информација.

Подаци из Кинеског центра за контролу и превенцију болести више нису доступни у бази података Глобална иницијатива за дељење свих података о грипу (ГИСАИД) у којој су их научници пронашли.

Нова анализа генетског материјала прикупљеног од јануара до марта 2020. на пијаци морских плодова у Вухану у Кини, открила је животињску ДНК у узорцима за које се вец́ зна да су позитивни на САРС-ЦоВ-2, коронавирус који изазива ковид-19,

Званичници Светске здравствене организације саопштили су да се чини да значајна количина те ДНК припада животињама познатим као ракунски пси, за које се знало да се продају на пијаци.

Веза са ракунским псима изашла је на видело након што су кинески истраживачи поделили сирове генетске секвенце узете из узорака са брисева сакупљених на тржишту почетком пандемије.

Секвенце су отпремљене крајем јануара 2023. на сајт за дељење података ГИСАИД, али су недавно уклоњене.

Међународни тим истраживача их је приметио и преузео за даље проучавање, саопштила је СЗО.

Они су садржали нове секвенце вируса САРС-ЦоВ-2 и додатне геномске податке засноване на узорцима узетим са пијаце живих животиња у Вухану 2020. године, према научницима који су му приступили.

Како је саопштено, секвенце су показале да су животније познате као ракунски пси и неке друге осетљиве на коронавирус, били присутни на пијаци и да су можда били заражени, што представља нови траг у ланцу преноса који је на крају води до људи, рекли су они.

„Ово је додатак корпусу доказа који идентификују пијацу Хуанан као место ширења Сарс-ЦоВ-2 и епицентар пандемије ковид-19“, наводи се у извештају.
Написали су га аутори, укључујући Мајкла Воробеја са Универзитета Аризоне, Кристијана Андерсена са Истраживачког института у Ла Џоли, Калифорнија, и Флоренс Дебаре са Универзитета Сорбона у Паризу, који су имали приступ подацима.

У поређењу са информацијама које су медији објавли прошле недеље, извештај износи више детаља о другим животињама присутним на пијаци, и показује да су неки од САРС ЦоВ-2 позитивних узорака имали више животињског него људског генетског материјала у себи, што је према истраживачима повезано са животињама које су биле заражене.

Званичници СЗО саопштили су прошле недеље да те информације нису коначне, али да представљају нови траг у истрази о пореклу ковида и да је требало одмах да буду доступне.

СЗО је раније саопштила да све хипотезе о пореклу ковид-19 и даље остају могуће, укључујући и то да је вирус побегао из лабораторије у Вухану која проучава опасне патогене.

Кина негира такву могућност,а СЗО је такође саопштила да већина доказа указује на то да вирус долази од животиња, вероватно слепих мишева.

Амерички председник Џозеф Бајден потписао је закон којим захтева од директора Националне обавештајне службе Аврила Хаинеса да скине ознаку тајности са информација у вези са пореклом ковида-19, саопштила је Бела кућа.

Бајден је рекао да дели циљ Конгреса да се објави што је могуће више информација о пореклу ковида-19.

Међутим, Бајден је истакао да ће његова администрација имати на уму националну безбедност када се буде одлучивало шта ће бити објављено у јавности, пренео је Ројтерс.

Ванг: САД немају надлежност да критикују посету Си Ђинпинга Русији

Преузмите андроид апликацију.