Хемикалија би могла бити одговорна за то да ли људи оћелаве или не, показало је ново истраживање.
Истраживачи са Универзитета у Калифорнији открили су да је само једна хемикалија одговорна за поделу и смрт фоликула длаке. Њихова студија каже да би откриће хемикалије могло не само да излечи ћелавост, већ и да убрза зарастање рана.
У научној фантастици, када ликови брзо зацељују повреде, идеја је да је то могуће захваљујући матичним ћелијама. У стварном животу њихова истраживања приближавају разумевању понашања матичних ћелија, како би оне могле да их контролишу и подстичу зарастање рана.
Тим је посматрао фоликуле длаке јер се они редовно и аутоматски обнављају. Затим су открили да врста протеина названа ТГФ-бета контролише како се матичне ћелије у фоликулима косе деле и зашто неки могу умрети.
ТГФ-бета има две супротне улоге. Помаже да се активирају неке ћелије фоликула длаке да произведу нови живот, а касније помаже у оркестрирању апоптозе, процеса ћелијске смрти.
Чак и када се фоликул длаке убије, он никада не убија свој резервоар матичних ћелија. Када преживеле матичне ћелије добију сигнал да се регенеришу, оне се деле, стварају нове ћелије и развијају се у нови фоликул.
Аутори студије су додали да је можда могуће стимулисати раст косе активирањем матичних ћелија фоликула, али је потребно више истраживања на ту тему.
Преузмите андроид апликацију.