У свој режим физичке активности могли бисте увести једноставно побољшање – сваки дан настојте да вежбате у исто време.
Нова студија спроведена на лабораторијским мишевима указује на то да редован ритам вежбања доноси више бенефите за здравље.
Иако у мозгу постоји средишњи телесни сат који се налази у супрахијазматичном језгру, смештеном у базалном делу предњег хипоталамуса, постоје и остали периферни телесни сатови. Супрахијазматично језгро важно је јер регулише циркадијални ритам.
Наш средишњи сат ЦНС (средишњи нервни систем) делује као главни „пејсмејкер“ за производњу и одржавање циркадијског ритма у целом телу. А вежбање може ресетовати периферне телесне сатове у зглобовима и кичми, показало је истраживање научника са Универзитета у Манчестеру. Догоди ли се тај „ресет“ сваки дан у исто време, периферни сатови могли би бити синхронизованији с оним главним, открили су истраживачи.
Претходна истраживања показала су да несинхронизовани сатови у периферним ткивима могу повећати ризик од развоја здравствених проблема попут дијабетеса и кардиоваскуларних болести, преноси „Science Alert“.
– Наши резултати показали су да је физичка активност која се практикује током јутра повезана с дневним обрасцима циклуса спавања/буђења и да преноси информације о времену из средишњег сата у мозгу, који је осетљив на светлост, до скелетног ткива које носи тежину. То заправо шаље сигнал вашем коштаном систему да је време да се пробуди – појаснио је Qing-Jun Meng, хронобиолог на Универзитету у Манчестеру.
Научници су за потребе студије пратили периферне сатове у хрскавици, кичми и мозгу мишева док су вежбали на тракама за трчање у различито време. Још од пре се зна да су подручја зглобова и кичме посебно активна за време физичке активности, а зна се и да се током дана из њих избацује вода. То делимично свакодневно ресетује периферне телесне сатове.
Тим научника је открио да физичка активност уз процес осмоларитета (смањења воде) додатно ресетује ове сатове и, обавља ли се према доследном распореду, побољшава временску повезаност између сатова у телу.
Резултате још треба потврдити на људима, али научници сматрају да је посреди сличан ефекат. Здравље костију и зглобова утиче на све у нашем организму – од тога колико добро успевамо да изведемо спортске активности до тога колика је могућност повреда или развоја стања попут артритиса.
Истраживање је објављено у часопису „Nature Communications“.
Преузмите андроид апликацију.