Почетна > Свет
Свет

НАТО јача трупе у Бугарској и Румунији

Немачки Шпигел пише да Американци предлажу да НАТО пошаље по 1.500 војника у две балканске земље као одговор на гомилање руских трупа на украјинској граници, наводећи да тај подухват носи велике политичке ризике.
Фото: Pixabay/Military_Material

Амерички генерал Тод Д. Волтерс, задужен за савезничке снаге у Европи, недавно је колегама у НАТО предложио појачано присуство трупа у Бугарској и Румунији, пише немачки недељник, позивајући се на изворе са једног састанка.

Према наводима, Волтерс би да и у две балканске земље буду снаге ,,Појачаног присуства“ (ЕФП), формиране пре пет година.

Такви контингенти НАТО се налазе у Пољској и балтичким земљама, где изводе маневре са локалним војскама. У случају сукоба, идеја је да те трупе буду на фронту док не стигне појачање.

НАТО је увођење јединица ЕФП правдао анексијом Крима, па и сада заговорници мисле да би појачање било примерен одговор на руске војне маневре близу украјинске границе, преноси Дојче Веле.

Шпигел преноси Волтерсове речи да ће се НАТО и даље држати споразума са Русијом који забрањује трајно стационирање јаких трупа на источном крилу НАТО. Из тог разлога у балтичким земљама не постоје сталне трупе, већ се војници ротирају.

У централи НАТО нису потврдили ни демантовали наводе немачког листа. Једна портпаролка је рекла да алијанса остаје „будна“ и да ће предузети „све неопходне кораке“ како би заштитила чланице НАТО од било које претње.

„Уздржаност је разумљива. Све државе НАТО су свесне колику политичку експлозивност носи овај предлог“, оцењује Шпигел.

Подсећа се да је руски председник Владимир Путин најавио преговоре са САД како би решио конфликт, а захтев Москве је да НАТО не распоређује додатне трупе према Русији.

Како додаје немачки недељник, генерал Волтерс је на састанку саопштио да је Русија, након окупљања скоро 100.000 војника на граници ка Украјини, у стању да умаршира у суседну земљу и тамо остане.

Лист закључује да би амерички предлог могао да буде проблематичан за нову коалициону владу у Немачкој.

Зелени који су део владе „већ су се показали запањујуће отвореним за идеју јачања трупа на источном крилу“, пише Шпигел.

Социјалдемократе канцелара Олафа Шолца могле би, међутим, да буду уздржаније по том питању, јер многи у странци виде слање трупа на исток као непотребну провокацију Русије.

SAD uvodi sankcije za Severni tok 2

 

Преузмите андроид апликацију.