Почетна > Нови Сад

Културна сцена Нови Сад

Наставља се пратећи програм изложбе „Миграције у уметности – уметност миграција“

У оквиру пратећег програма изложбе Миграције у уметности – уметност миграција ове недеље у Галерији Матице српске посетиоце очекује пројекција филма, као и предавање.
Фото: Галерија Матице српске

С обзиром да циљ изложбе Миграције у уметности – уметност миграција није да понуди одређене ставове поводом феномена миграција, већ да креира простор за друштвени дијалог, у оквиру пратећег програма изложбе биће реализована различита предавања и дискусије, ауторска и стручна вођења кроз изложбу, а сваког другог уторка публику очекује ГМС биоскоп.


Пројекција филма Мала Палестина. Дневник опсаде, уторак, 29. март у 19.00 сати

Иако није и званично означен као камп, у Јармуку се налази највећи број палестинских избеглица у Сирији. Више од стотину хиљада душа живело је тамо почетком овог века. Њихов број се значајно смањио током грађанског рата у овој земљи јер је то место постало жариште сукоба Слободне сиријске армије и њених савезника и провладиних снага. Овај простор је под константном опсадом сиријске армије, а утицај који она има на цивилно становништво забележен је у документарном филму Мала Палестина, дневник опсаде. Сниман је три године и представља дубоко емотивну причу заједнице која се мучи да преживи у ванредним и неочекиваним условима.

Режија: Абдалах Ал-Катиб; жанр: документарни; трајање: 83’; производња: Либан, Катар, Француска

Фото: Галерија Матице српске

Предавање: Брод – универзални симбол миграција, петак, 1. април у 19.00 сати

Лука Кулић, аутор изложбе и конзерватор ГМС

Тема бродоломништва је кроз историју често била мотив уметничког стваралаштва, о чему сведоче Тинторетов Свети Марко спашава Сарацена од бродолома, слике Преживели и Талас Ивана Аизовског, Бродолом Вилијама Тарнера, Сплав Медуза Теодора Жерикоа, и многих других. О чему говори слика Сплав Медуза Теодора Жерикоа, која је, поред фотографија миграната који прелазе Средоземно море, послужила као инспирација за слику Exodus Сафета Зеца, представљена на изложби у Галерији Матице српске? Историјски је важна како због своје посебности и техничке изврсности, тако и због универзалности и убедљивости наратива – приказа човековог страдања, патње, човекове судбине која се понавља и манифестује у увек актуелном и добро познатом облику.

Предавање је део програма обележавања Месеца франкофоније у Галерији Матице српске.


У суботу, 2. априла Галерија Матице српске наставља са концертима за бебе и децу.

Predavanje “Hodočašće na Krf” u Digitalnom omladinskom centru

Преузмите андроид апликацију.