Почетна > Свет
Свет

НАСА показала фотографије и видеоснимак узорака материјала са астероида Бену

НАСА је показала фотографије и видеоснимак првих узорака материјала с астероида које је прошлог месеца донела њена свемирска сонда, што је највећи број узорака те врсте донесених до сада на Земљу.
Фото: Танјуг/Dante Lauretta/NASA via AP

Научници и званичници свемирске агенције  учествовали су у представљању налаза новинарима у среду, у свемирском центру Џонсон у Хјустону, преноси АП.

Мања количина црне прашине и комадића донесена је са астероида Бену богатог угљеником, удаљеног 97 милиона километара од Земље.

Фото: Танјуг/NASA via AP

НАСА-ин свемирски брод Озирис-Рекс сакупио је узорке када се намерно сударио с астероидом пре три године, а ка Земљи их послао затворене у капсули док је прошлог месеца прелетао Земљу.

Научници су очекивали материјала бар колико стане у једну шољу, што је далеко више од онога што је Јапан прибавио из неколико мисија пре много година.

Међутим, још се не зна тачна количина узорака које је Озирис-Рекс послао, јер тек треба да буде отворена главна комора за узорке, рекли су званичници.

„То иде споро и обавља се педантно“, саопштио је главни научник мисије, Данте Лаурета са Универзитета у Аризони.

Објаснио је да су црна прашина и честице расути око спољне ивице коморе, а то је „научно благо“ јер је то материјал за који се верује да потиче још од настанка Сунчевог система.

Поред угљеника, материјал са астероида садржи минерале глине који у себи имају – воду, рекао је администратор НАСА Билл Нелсон, који сматра да је тако вода уопште стигла на Земљу.

То је био један од примарних разлога за седмогодишњу мисију која је коштала милијарду долара – да се схвати како се формирао Сунчев систем, а посебно Земља.

Капсула „Озирис-Рекс” је са узорцима са астероида Бену слетела на Земљу у пустињи у америчкој држави Јути прошлог месеца.

Слетање капсуле затворило је шестогодишњу мисију америчке свемирске агенције и Универзитета у Аризони.

То је тек трећи узорак астероида и далеко највећи који је икада враћен на Земљу ради анализе, након две сличне мисије јапанске свемирске агенције које су завршене 2010. и 2020. године.

Као и други астероиди, Бену је остатак раног соларног система, а његов садашњи хемијски састав и минералогија су практично непромењени од формирања пре неких 4,5 милијарди година.

Бену садржи трагове о пореклу и развоју стеновитих планета као што је Земља, а можда чак и трагове о еволуцији живота.

Астероид Бену откривен је 1999. године, а његов пречник износи око 500 метара.

Капсула „Озирис-Рекс“ лансирана је 2016. године и стигла је до Бенуа 2018. године. Провела је готово две године у орбити око астероида, пре него што је узела узорак растреситог површинског материјала помоћу роботске руке 20. октобра 2020. године.

НАСА би данас требало да покрене засебну мисију на удаљенији астероид Психа.

Kim poslao telegram Putinu,nada se pobedi Rusije nad „hegemonijom imperijalista“

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке