Почетна > Србија
Србија

Народ који не зна своју прошлост, не може да разуме садашњост и будућности

Уочи обележавања 27. годишњице од “Олује” градоначелник Новог Сада Милош Вучевић поручује: Комшије Хрвати, немојте да се смејете нашим сузама – ми поштујемо, жалимо, оплакујемо наше страдале Србе.
Фото: Инстаграм/milosvucevic

Проценутално највећи број Крајишника је дошао у Нови Сад. Зато је прича о Новом Саду миграторна прича. То је прича о свима нама који смо у неким историјским тренуцима долазили у њега и доносили нову енергију и нову снагу. Тако се он развијао и постао Српска Атина, слободан краљевски град, а данас је Европска престоница културе, истакао је Милош Вучевић, градоначелник Новог Сада и потпредседник Српске напредне странке гостујући у емисији РТС-а Око специјал: “Олуја која је прекинула историју једног народа”.

Те 90- те године прошлог века су биле веома тешке за западне српске крајеве некадашње Југославије.

Много људи су спашавајући своје породице и животе определили се да дођу у своју отаџбину Србију и у Нови Сад који је примио око 100.000 људи. То је и један од разлога што је централном обележавање од 27 годишњице „олује“ сутра у Новом Саду.

Поносан сам на то што Нови Сад има велико срце и душу да прими све и поносан сам што је довољни велики да прими све наше људе, али и довољно мали да се сви познајемо. Та прича нажалост страдалног српског народа је дала нову потентност и снагу и Новом Саду и Војводини и Србији.

Сa једне стране јесмо трпели огромне губитке, али смо са друге стране добили нову снагу и енергију – навео је он.
Ако споменемо Србе ван Србије спочитава нам се да смо агресивни. Вучевић је истакао да су Срби у Србији и ван ње исти народ. То је исти народу, реч је о истом културолошком, језичком и духовном простору који је био у различитим политичким и административним оквирима, па и данас. Али, историјски гледано, у сваком дугом сегменту, ми смо исти народ.

Оно што мене брине је наратив који траје 70 година где је постојала тенденција брисања заједнице српског народа, где смо учени да не постоји нико од наших сународника ван тадашњих граница, нисмо знали да постоје Срби у неком Бенковцу, Книну, причу о Петрињи, Славонији, Скопској Црној Гори.

Ми стално имамо неки утисак да ако споменемо то да смо агресивни према другима. Не, ми само причамо да си то простори где живи исти народ, који прича исти језиком и има исто културно и духовно богатство. Ми морамо да
чувамо свој идентитет. Велики сам противник сваке поделе Срба на уску и регионалну причу. И екавица и јекавица представљају богатство српског језика.

Када причао о страдању Срба, обично причамо о „Олуји“, заборављамо да причамо о „Бљеску“. Генерације нису учене о националном и културном идентитету, чак и у овом периоду после 2000. нисмо имали лекције о томе – навео је он.

Важно је и економско оснаживање и активна политика у договору са Хрватском да Срби уче на свом језику, да смемо да имамо своје књиге и да развијамо просветитељство и образовно-научни програм на матерњем језику.

Оно што не могу да разумем јесте да је данас забрањена ћирилица у Вуковару, да је наше национално писмо проглашено за симбол злочина или фашизма.

Ја немам никакав проблем са латиницом или хрватским језиком, шта је проблем са ћирилицом. Њу стално нападају, и то нам се дешава и на Косову и Метохији и у Црној Гори. Мислим да је време да снажно поручимо: Дозволите нам да користимо једно од наша два писма наводи Вучевић.

Не желимо да будемо заглављени у прошлости, али не смемо да ћутимо о жртвама. О датуму страдања и погрома, долази до тензија, приметио је он говорећи о акцији „Олуја“.

Имамо велики интерес да се настави сарадња, јер Србија остварује суфицит у трговинској размени. Како ће све то ићи вероватно циклично.

Председнику Србије нису дозволили да обиђе Јасеновац, то место ужаса и симбол оног што смо негативно историјски искусили. Ако нема толико разумевања са хрватске стране, онда не могу да видим добру перспективу, иако желим.

Ми не желимо да будемо заглављени у прошлости. Али, народ који не зна своју прошлост, не може да разуме садашњост и будућности. Ако ми ћутимо о жртвама не знам да ли очекујемо да ли ће неко други да каже. Срамота је да ниједан српски председник није отишао у Јасеновац, и да седам деценија нисмо снимили филм о Јасеновцу – рекао је он.

Градоначелник позвао суграђане на обележавање 27 година од операције Олуја (ВИДЕО)

Преузмите андроид апликацију.