Чувену Карловачку гимназију краси много ствари, а једна међу њима је и библиотека која поседује велики број старих и изузетно ретких књига.
Описи је једна од њих, ова књига стара је 200 година а за њу и даље важи тврдња да је ненадмашива готаничка енциклопедија.
Описи је илустрована фантастичним аквалерима биљака, и красе је слике ретких биљака Мађарске.
Уколико желите да погледате књигу, и заиста се уверите у њену лепоту, то можете урадити на изложби у Музеју Војводине.
Али веровали или не! Аутор ове књиге инспирисан је управо од стране једног од директора Карловачке гимназије – Андреја Волнија, који је творац чувеног школског хербаријума.
Волнијев хербаријум и дан данас важи за једног од најдрагоценијих хербаријума школске библиотеке.
Ако сте и ви некада, као Андреј Волни, пожелели да сачувате биљку коју можете поклонити својим мамама, теткама и бакама ово је јединствена прилика за вас да научите више о биљкама а у исто време и да истражујете.
Оставите и ви свој “печат“ у Музејском хербаријуму!
Све што требате да урадите је да пронађете биљку која вас инспирише и затим је припремите за заједнички хербаријум на папиру А4 формата. Затим, поред биљке напишите њено име, где сте је убрали и шта је то што сте занимљиво открили о њој. Такође, додајте своје име као и године.
И за крај на другом листу А4 формата напишите или нацртајте рад инспирисани потрагом за вашом биљком.
Вашу страницу хербаријума и ликовни/литерарни рад можете донети у Музеј Војводине, у Одељење за педагошки рад, сваког дана осим понедељка, од 10 до 18 сати и на тај начин постаните део музејске изложбе.
Акција траје до 15. августа.
Како да направите хербаријум:
У природи пронађите вашу биљку, извадите је са кореном, ставите је између страница новинске хартије и оставите 15 дана да се осуши.
Новине у којима сушите биљку притисните дебљом књигом да би се биљка „испеглала“ . Затим, осушену биљку селотејп траком залепите на папир А4 формата и напишите наведене податке.