Početna > Život i stil
Život i stil

Napitak čiji nas miris budi

Kafa, najvoljeniji napitak u svetu
Foto: Pixabay/Kranich17

Većina odraslih stanovnika Srbije dan započinje ispijanjem kafe i to najviše tzv. domaće kafe. 

Kafa je na ovim prostorima prisutna od dolaska Turaka Osmanlija, a prvo mesto za ispijanje kafe – kafana (turski naziv), u Beogradu je otvoreno 1521. godine. Kafane su vremenom nicale jedna za drugom i postala mesta okupljanja ljudi u kojima se polako degustirala crna kafa.

Posebnu popularnost kafa ima u Evropi, gde skoro svaka zemlja ima neki specifičan napitak, svojstven baš za taj predeo.

Vrlo često se dešava da ljudi, vođeni nazivima napitaka od kafe u svojoj zemlji, naruče ali ne dobiju to isto u drugoj zemlji.

Naravno, SAD je podneblje gde je raspostranjena kultura ispijanja kafe, ali čak će i tamo priznati da je Evropa sinonim za dobru kafu.

Kafa, coffee, cortado, mélange, ice, cappuccino, risteto. Sve su to nazivi napitaka od kafe, ali ih nećete u svakoj evropskoj zemlji moći naručiti.

Mi se obično rukovodimo italijanskom podelom napitaka od kafe, te ćemo ovde pokušati da približimo druge zemlje i njihovu kulturu ispijanja ovog napitka.

Srbija – domaća kafa
Foto: Pixabay/Photo Mix

Način pripreme kafe u Srbiji je sledeći: stavi se voda da provri, skloni se sa vatre pa se doda najsitnije samlevena kafa, promeša se i vrati na ringlu dok se ne podigne pena. Kafa se potom sipa u šoljice, a po želji se dodaje šećer. 

Bosna i Hercegovina –crna kafa

Iako je u osnovi isti način pripremanja kao i u Srbiji,  u Bosni se još uvek zadržao stari način pripremanja kafe gde se ona  ne kuva već peče. U jednoj džezvi se voda zagreva, a u drugoj je već nasuta ručno mlevena kafa.

Foto: Pixabay/Okan Caliskan

Kada se ringla zagreje stavlja se džezva sa kafom, malo se zagreje, a zatim se preliva vodom iz druge džezve dok se ne podigne pena. Kafa se pije iz šoljica bez ručke – fildžana. Uz nju se služe šećer, ratluk ili orah. 

Turska – turska kafa

Iako se termin turska kafa odomaćio na čitavom Balkanu, te postao sinonim za crnu domaću kafu, u Turskoj se ipak više pije crni čaj.

Foto: Gradske info/M.M.

Tradicionalno, turska kafa bez pene je neprihvatljiva. U tursku kafu nikako nemojte dodavati mleko niti šećer nakon kuvanja. A ova kafa se uvek poslužuje uz čašu vode i ratluk.

Kada ste u Istanbulu obavezno potražite kafu pripremljenu u vrelom pesku (džezva se stavlja u vreo pesak u dubinu od nekoliko centimetara da provri).

Austrija –  mélange

Beč je raj za sve ljubitelje kafe. Potpuni užitak u ukusu ovog gorkog napitka dopuniće klasična muzika. Danas još uvek u Beču možete naići na lokale koji ne pružaju uslugu interneta, jer se podrazumeva da u činu ispijanja kafe uživate uz štampano izdanje novina i slušanje klasične muzike. 

Foto: Unsplash/Vanesa Conunaese

Kada ste u  Beču obavezno probajte kafu melanž ili jednostavno Bečku kafu. Ova kafa najviše liči na italijanski kapućino, te ako ste ljubitelj istog, u Beču naručite ipak melanž, jer kapućino nije ono što očekujete. 

Melanž se sprema tako što se preko espreso kafe sipa toplo mleko i mlečna pena, a vrlo često će dodati i šlag, cimet, karanfilić. Da li uz bečku kafu bolje ide štrudla od jabuka ili saher torta, to ostavljamo vama da procenite?

Španija – cortado, carajillo, bombon

Kao što je opšte poznato, Španija je dugo vremena bila pod arapskim uticajem, što se primećuje ne samo u arhitekturi, već i u gastronomiji. Kada ste u Španiji, zaboravite standardne nazive napitaka od kafe, koji se temelje na italijanskoj podeli.

Ova suncem okupana zemlja, jedna je od retkih gde se zrna kafe peku pomešana sa šećerom (šećer se na visokoj temperaturi karamelizuje te zrnima daje crnu boju i poseban ukus). U supermarketima u Španiji osim obične kafe (café natural)  možete kupiti mešavinu obične i kafe pečene sa šećerom (café de mezcla), kao i kafu u celosti obrađenu na pomenuti način (café torrefacto). 

Foto: Gradske info/M.M.

Kafa cortado je kafa poslužena sa malo mleka. Na španskom jeziku reč cortar znači preseći , te tako u bukvalnom smislu je ovo kafa presečena mlekom. U Španiji kada naručite kafu sa mlekom, dobićete tipični duži espreso sa mlekom, dok  cortado sadrži vrlo malo mleka. 

Carajillo kafa je kafa sa malo alkohola, obično je u pitanju rum, ali se često stavljaju i druge vrste.

Kafa bombon je idealna za ljubitelje slatke kafe. Ova vrsta kafe se pravi sa kondezovanim slatkim mlekom i obično se služi u providnoj šolji da bi slojevi nastali mešanjem mleka i kafe došli do izražaja. 

Daleki Istok – Yuenyeung

Poznato je da se na Dalekom Istoku mnogo više pije čaj, i to zeleni, nego li kafa. Naravno, pod uticajem globaizacije veliki kafe lanci sa Zapada imaju svoje lokale i na Dalekom Istoku.

Ali, ovo je samo uticalo na nastanak novog pića – mešavine zelenog čaja, kafe, mleka. Ovaj napitak najčešće se pravi tako što se pomešaju 30% crne kafe i 70% mešavine čaja i mleka. 

Grčka – Frappe
Foto: Pexels/Arif Syuhada

Toplo vreme, plavo more i frape – sinonimi za Grčku. U ovim toplim danima preporučujemo da u veliku čašu sipate kašikicu instant kafe, prelijete vodom i dobro umutite. Stavite led i hladno mleko, a po želji dodajte led. 

Koju god kafu da izaberete, uživajte!

 

Kakvu kafu pijete može da utiče na to koliko ćete da smršate

Preuzmite android aplikaciju.