Што више загревате и хладите храну, веће су шансе да бактерије расту и изгубе хранљиве материје, укус и текстуру. Иако многе намирнице у почетку изгубе неке од својих хранљивих материја након што се први пут кувају, додатно загревање само додатно слаби присуство ових хранљивих материја.
Највећа промена је губитак витамина растворљивих у води. Витамин Ц и Б витамини су посебно осетљиви на топлоту, тако да подгревање куване хране може повећати губитке. Aко је загревање здраве хране једини начин да неко одржи уравнотежену исхрану, онда је корист од добијања свих осталих хранљивих састојака из те хране већа од ризика од губитка неких.
Најбоље је да сваки оброк можете припремити свеже, али ако не можете, подгревање не долази у обзир. Само имајте на уму да следећих шест намирница можда неће бити тако хранљиве након подгревања.
Броколи
Истраживања су показала да поврће које садржи витамине растворљиве у води, као што је витамин Ц, заправо губи део своје нутритивне вредности када се кува. Броколи спада у ову категорију, садржи 132 мг витамина Ц по оброку, што је знатно више од дневне препоручене количине. Али ово поврће губи фолне киселине када се загреје. Фолат помаже телу да формира здрава црвена крвна зрнца и може да смањи ризик од оштећења неуралне цеви код нерођене деце. Фолат је такође веома осетљив на топлоту и може се уништити загревањем.
Кромпир
Кромпир припремљен на било који начин је увек укусан, чак и када је загрејан. Али кромпир је такође богат витамином Ц, што би вас могло изненадити. Према истраживању, 150 грама кромпира (белог или црвеног) обезбеђује око 27 мг витамина Ц (45 одсто потребне дневне вредности), што га квалификује као „одличан извор“ витамина. Поређења ради, слатки кромпир има око 3,2 мг витамина Ц, што је 5 процената потребне дневне вредности. Као и броколи, кромпир ће изгубити неке од хранљивих материја када се поново загреје.
Кувана јаја
Тврдо кувана јаја су једна од ретких намирница које имају прилично добар укус без подгревања. Неки људи више воле да им храна буде топла, али јаја заиста не би требало да буду у тој категорији. Пре свега, загревање тврдо куваног јајета у микроталасној пећници може довести до опасне експлозије, па се држите даље од тога. Топлотна обрада јаја смањује количину антиоксиданата у њима, било да их припремате печењем, пржењем или кувањем. Због тога се подгревањем додатно смањује количина антиоксиданата у јајима. Жуманца садрже два веома важна антиоксиданса за здравље ваших очију – лутеин и зеаксантин, који штите ваше очи од штетне сунчеве светлости и значајно смањују ризик од макуларне дегенерације.
Биљно уље
Постоји неколико ствари које треба да знате о биљним уљима, укључујући маслиново уље, уље авокада, сојино уље и још много тога. Садрже незасићене масне киселине. Изложена високим температурама, а затим неколико пута охлађена, ова уља, иначе здрава за срце, могу да се претворе у масне киселине, које појачавају упале у телу и на крају могу довести до срчаних обољења. Напомена о путеру: Иако није биљно уље, он је такође течна маст чији се хемијски састав може променити загревањем и самим тим довести до стварања транс масти. Дакле, ако користите путер за пржење хране, сваки пут користите свеж.
Риба
Ако једете рибу због анемије или недостатка Б6, будите опрезни. Риба (посебно туњевина и лосос) садржи пиридоксин (познат и као витамин Б6), који се користи за лечење одређених врста анемије и недостатка Б6. Али пиридоксин је веома осетљив на топлоту, а када рибе изгубе воду када се загреју, оне такође губе пиридоксин. 6. Поврће богато нитратима Поврће попут целера, цвекле, шаргарепе и било које зелене врсте поврћа је заправо веома богато нитратима, хемикалијама које су и корисне и опасне по наше здравље.
Кување хране са нитратима на високим температурама може их претворити у нитрозамине, који су канцерогени. Што значи да се загревање поврћа мора обавити веома пажљиво. Једите ову храну сирову или је кувајте само једном на средњој температури.
Пре неколико година, Европски савет за информације о храни издао је упозорење на потенцијалну опасност од загревања спанаћа.
Савет је открио да иако високе концентрације нитрата које се налазе у спанаћу и другом лиснатом поврћу нису саме по себи опасне, они се могу претворити у канцерогене нитрите и нитрозамине када се загреју. Бланширање би могло да реши проблем уклањањем неких нитрата из зеленог лиснатог поврћа.
Преузмите андроид апликацију.