Сигурно су ту и неке од ваших омиљених намирница.
Ако већ неко време размишљате о томе како да промените исхрану, најбољи савет је да послушате нутриционисте. Како би помогли, стручњаци су открили које то намирнице они не би никада купили или појели.
Према резултатима истраживања нутрициониста објављених у „U.S. News and World Report“, фокус на исхрани која не укључује прерађену или рафинисану храну јесте најздравији начин исхране. Уз то, постоје и одређене намирнице које нутриционисти желе да избегавате.
1. Производи без масноћа или са смањеним уделом масноћа
Могуће је да телу не чините услугу смањивањем масноћа у исхрани јер су такви производи у већини случајева пуни шећера који служе као замена за масноће, а то може увелико да повећа ваше шансе за развој дијабетеса типа 2, кардиоваскуларних болести и дебљине, пише Кирстен Киркпатриц, регистровани дијететичар.
Препоручује да конзумирате намирнице које нису мењале првобитни облик и састав, па чак и ако имају мало више масноћа.
2. Барове или штанглице с влакнима
Како бисте спречили затвор и остале пробавне тегобе, потребно вам је пуно влакана, али ове посластице су у ствари чоколадна посластица у новом руху. Ту су влакна додата уз дугу листу нездравих састојака попут шећера, чоколаде, заслађивача.
Уместо њих, влакна у организам уносите уз помоћ јабука или осталог воћа које их садржи.
3. Прерађени печени производи
Већ готови печени производи попут крофне, колача или пецива садрже велике количине калорија, шећера и додатака који ће им продужити рок трајања.
Др Елизабет Танзи, дерматолог, изјавила је како кожни проблеми попут акни и розацее припадају групи проблема који су последица конзумирања споменутих производа.
4. Заслађене житарице
Житарице су чест избор за доручак, али за тај ужитак бисте могли касније и платити јер су често препуне шећера. Кеси Рико, нутрициониста, напомиње како је паметно овакве производе избегавати, посебно ако пише да садрже пуно шећера или чоколаде јер ће тако ниво шећера у крви порасти моментално.
Потражите житарице које имају пуно влакана, а шећера не више од шест грама по порцији.
5. Прерађено месо
Није потребно бити стручњак за исхрану како бисте знали да сланина није база здраве исхране. Ипак, остало је прерађено месо такође проблематично.
Нутрициониста Карен Ансел наводи како јој не би пало на памет да поједе хот – дог јер се, према њеним речима, ради о храни која није природна. Вратимо се на сланину како бисмо додали да је и она пуна масноћа, соли и нитрата, па ју је паметније избегавати.
6. Пиринчане галете или кекс
Имају мало калорија, али добробити ове намирнице, коју многи купују када су на дијети, ту и стају. Висок гликемијски индекс у овом производу може утицати на брз скок шећера у крви, а да не спомињемо да им недостаје нутријената па ћете врло брзо опет бити гладни.