Експрес лонац чува и време и енергију и витамине, а неки га толико воле да све припремају у њему. И греше, јер не иду све намирнице у експрес лонац.
Месо – Водите се правилом да протеини који се и иначе брзо спремају, попут белог пилећег меса, нису за експрес лонац. Он је добар за јефтиније месо, немојте бифтеке припремати на овај начин. Исто важи и за рибу коју експрес лонац исушује, а осим тога, кућа ће непријатно мирисати.
Поврће – Често сво поврће које нам је при руци убацимо у лонац, али опрез је потребан посебно кад је у питању зелено поврће. Да би сачувало боју, зелено поврће попут шпаргли, грашка, бораније убаците 10 минута пред крај кувања. Експрес лонац није најбоља опција за кување пиринча, поготово оног дугог зрна јер средишњи део неће бити скуван, док ће онај на крајевима бити прекуван, па самим тим и сув. Свежи зачини такође не „припадају“ лонцу јер ће изгубити боју, па је боље да јело поспете зачинима кад буде готово.
Млечни производи – Ако припремате јело са сиром или неким другим млечним производом, попут павлаке или кајмака, прво склоните експрес лонац са ватре и онда додајте потребну количину.
Специјалитети – Јела са вином никако не кувајте у експрес лонцу, јер кад га затворите, алкохол нема где да испари, а управо је то кључно за ова јела. Јела која су деликатна и где је минут важан, попут пасти, не кувајте у експрес лонцу јер у њему немате контролу. Такође, залеђену храну не кувајте у експрес лонцу, прво је одледите, у супротном ризикујете развој бактерија.
Преузмите андроид апликацију.