Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Намирнице које никада не треба конзумирати након истеклог рока трајања

Ако случајно нађете чашу јогурта дубоко у свом фрижидеру и немате појма колико дуго је тамо, прво ћете проверити датум одштампан на паковању. Ако је истекао, могли бисте се запитати да ли би и даље требало да га једете, посебно када узмете у обзир нова поскупљења хране.
Фото: Pixabay/itkannan4u

Да ли је безбедно јести такву храну?

Занимљиво је да датуми на паковању не говоре целу причу. Људи често те датуме називају „роком трајања“, али их заправо одређује произвођач и тичу се квалитета, а не безбедности.

Боја, мирис и укус хране се мењају током времена, тако да ове датуме поставља произвођач да назначе када је храну најбоље за јело.

Како знате када је време да баците храну?

Хлађење хране у фрижидеру не убија настале бактерије, само успорава њихово размножавање. То значи да би рок трајања ваше хране могао бити краћи него што мислите. Многи фактори утичу на рок трајања хране, као што је начин на који се поступало са њом пре него што сте је купили, како је била ускладиштена у супермаркету и како сте је држали код куће. Пошто је већина фактора ван ваше контроле, правилно складиштење код куће може помоћи да ваша храна траје што је дуже могуће.

Ево листе намирница које је најбоље не конзумирати након истека рока трајања:

Млечна формула за бебе

Ово је најважнија храна на листи. То је једини извор исхране за бебе храњене формулама. Знамо да садржи хранљиве материје наведене према датуму на паковању, а храњење формулом за бебе која је истекла рока може довести до тога да беба изгуби важне хранљиве материје.

Јаја

Јаја имају рок трајања од три до пет недеља. Чак и ако истекне рок трајања, и даље су у реду за јело ако сте их држали у фрижидеру. Али баците сва разбијена јаја због ризика од салмонеле.

Млеко, павлака за кување и шлаг

Млечни производи садрже протеине који су добар медиј за раст бактерија. Ако развију кисели мирис, промене боју или се згрушају, баците их. Типично, ове врсте млечних производа трају недељу дана након отварања. Сирово непастеризовано млеко ни под којим околностима није безбедно за потрошњу након истека рока трајања.

Јестивa уља

Већина уља ће трајати годину дана на полици и око шест месеци након отварања. Држите их даље од топлоте и светлости да бисте продужили њихов животни век. Када почну да се кваре, добијају ужегао, горак укус и треба их бацити.

Салата и купус

Ако је мокро, ово поврће ће се брже покварити. У фрижидеру може трајати око 5 дана.

Саламe

Осим ако не купите претходно упаковано деликатесно месо у херметички затвореној амбалажи, салама може да издржи око 3 до 5 дана у фрижидеру. Не чекајте да постане љигав или смрдљив – тада би могло бити касно. Покварени деликатеси могу садржати листерију, која расте и на ниским температурама и може изазвати грозницу, болове у мишићима, дијареју и озбиљне компликације код трудница.

Бобичасто воће

Свеже бобице су пуне антиоксиданата, али се могу брзо покварити, па их искористите у року од 3 до 5 дана од куповине. Такође можете да их замрзнете до годину дана ако нећете моћи да га поједете одмах. Оперите их непосредно пре јела (опране бобице које вратите у фрижидер брже ће се покварити).

Свеже месо

Велики део свежег сировог меса који се продаје у продавницама је контаминиран салмонелом, Е. коли и другим бактеријама које могу да изазову болести које се преносе храном, тако да га треба конзумирати или замрзнути до рока употребе – пре него што се бактерије размноже. Али чак и пре истека рока трајања, морате бити опрезни и проверити да ли је месо припремљено на одговарајућој температури. Млевена говедина представља највећи ризик, јер се њоме више рукује током обраде.

Namirnice koje će vam pomoći nakon konzumiranja preljute hrane

Преузмите андроид апликацију.