Постоји много фактора који могу утицати на наше пробавно и цревно здравље, укључујући нашу генетику, начин на који смо се рађали и употребу одређених лекова.
Када је у питању наша исхрана, одређени избори хране могу значајно подржати здравље наших црева, док други могу ометати овај здравствени аспект.
Генерално, исхрана богата ултра-прерађеном храном, исхрана са мало воћа и поврћа и укључивање великих количина алкохола у исхрану могу негативно утицати на здравље црева. С друге стране, исхрана богата производима, биљним изворима протеина, незасићеним мастима (као што су авокадо и маслиново уље) и изворима влакана повезана је са позитивним ефектима на здравље црева. Ферментисана храна може да обезбеди телу пробиотике, или корисне бактерије, које такође могу помоћи да се подрже циљеви здравља црева.
Кефир
Кефир је ферментисани млечни напитак који садржи бактерије млечне киселине, што га чини извором прогутаних микроорганизама који могу благотворно регулисати здравље црева, па чак и лечити или спречити запаљенске болести црева. Овај производ може позитивно да утиче на равнотежу цревног микробиома и промовише антиинфламаторно дејство – два аспекта који могу да подрже здравље црева. Подаци су показали повећање количине корисних бактерија у цревима након редовног конзумирања кефира. Дакле, иако повремено испијање кефира може бити пријатно, да бисте искористили предности овог ферментисаног напитка, препоручује се да то постане део ваше свакодневне рутине.
Суве суве
шљиве Постоји разлог зашто су суве шљиве тако популарне у старачким домовима – одличне су за варење. Једна порција сувих шљива садржи три грама растворљивих и нерастворљивих влакана, која могу помоћи у одржавању здравља пробаве. Показало се да суве шљиве значајно повећавају тежину и учесталост столице. Једна студија, која је процењивала четрдесет људи са констипацијом током 8 недеља, показала је да је конзумација 50 грама сувих шљива сваког дана (око 4-6 сувих шљива) резултирала побољшаном конзистенцијом и учесталошћу пражњења црева у поређењу са конзумацијом влакана псилијума.
Банана
Као и многа воћа, банане су извор влакана, која су хранљиви састојак суперхране који може помоћи у одржавању варења и здраве цревне микробиоте кроз редовно пражњење црева. Ако сте љубитељ благо незрелих банана (познатих као оне са благо зеленом кором), знајте да добијате додатну количину пребиотичких влакана када се одлучите за ово воће. Пребиотици делују као „гориво“ за пробиотске бактерије, помажући да ваша микробиота буде здрава.
Преузмите андроид апликацију.