Почетна > Србија
Србија

НАЛЕД објавила јубиларно 15. издање Сиве књиге

Национална алијанса за локални економски развој (НАЛЕД) објавила је данас јубиларно 15. издање Сиве књиге са 100 препорука за уклањање административних препрека пословању у Србији 2023, од чега је 15 симоблично означено као приритетно, међу којима су смањивање фискалног оптерећења најнижих зарада, увођење зелених набавки и централне евиденције материјалних ресурса.
Фото: Pixabay/ccfb

Од 100 предложених препорука, 22 су са ЕУ беџом, јер њихово решавање доприноси бржем путу Србије ка ЕУ.

На данашњем представљању нове Сиве књиге, председник Управног одбора НАЛЕД-а Владислав Цветковић, заједно с председницом Владе Аном Брнабић, први пут након 2019. уручиће награду за Реформатора године.

У 15. јубиларном издању Сиве књиге је 18 нових препорука, док су 82 ажуриране и унапређене постојеће препоруке.

Уводну реч на конференцији, у Палати Србија, имаће председник Извршног одбора НАЛЕД-а Дејан Ђокић, директор канцеларије Светске банке у Србији Никола Понтара и шеф Делегације Европске уније у Србији Емануел Жиофре, а говориће и потпредседник владе и министар финансија Синиша Мали, министарка за европске интеграције Тања Мишчевић и министар информисања и телекомуникација Михаило Јовановић.

Трећина од 15 приоритетних препорука је за Министарство финансија, а тичу се од смањивања фискалног оптерећења најнижих зарада, обједињене наплате пореза и доприноса за предузетнике, увођења зелених јавних набавки и јавног електронског регистра непореских дажбина, те безготовинског плаћања такси и накнада без доказивања уплате.

НАЛЕД за 2023. водину приоритетно препоручује увођење јединственог еКартона и централне евиденције материјалних ресурса, те система еБоловања у здравству.

Министарству рада препоручује се уређивање флексибилних и сезонских облика радног ангажовања као и омогућавање лектронског чувања и достављања докумената из радно правних односа.

Убрзање и дигитализација озакоњења, укидање накнаде за конверзију коришћења у својину и успостављање дигиталне платформе за израду и објављивање планских докумената – еПлан, препоруке су за Министарство грађевинарства.

Увођење еАграра као електронског регистра пољопривредених газдинстава и подстицаја препоручено је Министарству пољопривреде, а стварање депозитног система за поврат амбалаже Министарству заштите животне средине.

Унапређење система пречишћавања и контроле отпадних вода, препорука је за министарства пољопривреде и заштите животне средине.

Научно веће НАЛЕД-а наводи да је у новом издању од 100 укупно 18 нових препорука, а да је од старих предност дата препорукама за решавања најзначајнијих административних препрека.

Истичу да су у фокусу препоруке на теме смањења сиве економије, унапређења ситема јавних набавки, унапређења радног законодавства, побољшања инвестиционог амбијента, примени концепта циркуларне економије, унапређења здравственог система, модернизације рада државне управе и повећање транспарентности.

Наводе да на препоруке утиче и процес интеграције Србије у ЕУ, а на премијерном списку од 20 препорука са ЕУ беџом су и социјалне јавне набавке, унапређење поступака измена и допуна дозвола за лек, увођење рока у коме наступа отпис дуга физичким лицима, формирање функционалног зеленог фонда, те укидање дозвола за увоз, извоз и транзит неопасног отпада.

На истом списку су и укидање ПДВ на донације хране, успостављање портала за сарадњу науке и привреде, те поједностављивање процедура увоза и уписа дијететских производа у базу Министарства здравља.

Са ЕУ беџом су и препоруке за либерализацију прописа о девизном пословању, као и измена система процене утицаја базних станица мобилне телефоније на животну средину.

НАЛЕД наводи да од 100 препорука из прошлог издања Сиве књиге, у 2022. години решено 12, седам у потпуности и пет делимично, а потпуну имплементацију доживеле су еФактуре и еФискализација.

НАЛЕД наводи да се због избора у 2022. години регулаторна активности одвијала у четири месеца.

Такође, НАЛЕД истиче да је Сива књига већ 15 година платформа путем којих привреда, пословне асоцијације и удружења грађана номинују пороблеме на агенду Владе Србије и ресорних министарстава.

Указују да кроз награде Реформатор године, која ће ове године бити први пут додељања од 2019. године, као и специјална признања – „реформе добијају лице“.

За 15 година на страницама Сиве књиге нашло се 320 иницијатива, а надлежне институције су прихватиле и спровеле 155, од чега је 82 решено у потпуности, а 73 делимично.

Од 155 спроведених, Министарство финансија спровело је 59 препорука.

Просек додавања нових предлога у Сиву књигу био је 19 годишње.

Očekuje se da Srbija ove godine dostigne privredni rast od 2,5 odsto

 

Преузмите андроид апликацију.