Почетна > Србија
Србија

НАЛЕД номиновао десет реформских приоритета за нову Владу Србије

Електронско плаћање непореских намета, успостављање е-картона, е-боловања и еНовчаника, уређење флексибилних облика рада, дигитализација озакоњења и бржи упис у катастар, увођење депозитног система и CBAM механизма по угледу на ЕУ, као и либерализација девизног пословања – десет су кључних приоритета нове Сиве књиге коју је НАЛЕД представио на 19. годишњој Скупштини као препоруку Влади Србије за убрзање реформи и модернизацију државе.
Фото: NALED/Soultime media

“Претходни период обележила су турбулентна дешавања на домаћем и међународном плану, која су преусмерила фокус са привредних реформи на решавање других проблема. Сви заједно осећамо да је реформски процес успорен и то показују и бројке.

У односу на уобичајених 12 препорука годишње, институције су од претходног издања делимично испуниле само две у енергетици и пољопривреди. Започет је рад на још 11, од којих бисмо посебно истакли реформу парафискала”, истакао је председник Извршног одбора НАЛЕД-а и директор АСЕЕ Дејан Ђокић.

Ново издање Сиве књиге доноси чак 35 препорука које се заснивају на дигитализацији, а 23 носи ознаку ЕУ беџа за допринос европским интеграцијама.

“У ситуацији изразите поларизације у друштву и свих изазова у земљи и свету, улога НАЛЕД-а, као независног удружења које траје већ скоро две деценије, остаје непромењена – а то је јавно-приватни дијалог, конструктивна критика, привредне реформе засноване на анализама и подацима, и дигитализација као начин да се постигне пуна транспарентност, ефикасност и одговорност институција”, истакла је извршна директорка НАЛЕД-а Виолета Јовановић.

Испред Владе Србије, министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић најавила је даље реформе и наставак сарадње са НАЛЕД-ом на унапређењу прописа.

“Реформе у енергетском сектору нису питање само наших амбиција да постанемо чланица ЕУ, иако јесу значајан део реформске агенде. Ове реформе важне су за наше грађане и привреду, да имамо стабилан и одржив енергетски сектор, довољно струје и гаса, како данас, тако и у годинама које долазе, у којима ћемо све више прелазити на чисте изворе енергије.

Привреду видимо као важног партнера у процесу енергетске транзиције и верујем да је дијалог са привредом вазан да трасира пут који ће олакшати пословање и инвестиције”, изјавила је министарка енергетике и рударства Дубравка Ђедовић Хандановић.

У оквиру Скупштине, НАЛЕД је најавио да ће ове године посебну пажњу посветити теми равноправности и економском оснаживању жена, јер нема одрживог напретка ако се игнорише половину потенцијала – а то су жене.

“По оцени чланова НАЛЕД-а, наш први циљ треба да буде квалитетније законодавство, где и родна равноправност има важно место. Допунићемо нашу Сиву књигу кључним препорукама за економско оснаживање жена, попут изједначавања права предузетница са запосленим мајкама.

Свака реформа мора проћи тест – да ли користи и женама и мушкарцима, односно да ли обезбеђује једнаке шансе”, поручила је Станка Пејановић, потпредседница УО НАЛЕД-а и директорка Триглав Интернатионал.

У борби за равноправно друштво подршку НАЛЕД-у пружа Британска амбасада кроз пројекат „Снажне и важне” који се бави подстицањем женског предузетништва.

“Тема данашњег скупа — оснаживање жена и женско предузетништво — кључна је не само из угла друштвене правде, већ и као паметан потез за дугорочни економски раст. Јачање улоге жена у политици, привреди, цивилном друштву и медијима један је од главних приоритета Британске владе.

Верујемо да образоване, оснажене и једнаке жене и девојчице имају виталну улогу у изградњи поштенијег и просперитетнијег друштва. Кроз пројекат Снажне и важне, који Британска амбасада са поносом подржава, заједно промовишемо инклузивну економију у којој жене нису изузетак, већ правило”, изјавио је Едвард Фергусон, британски амбасадор у Србији, и истакао значај НАЛЕД-а као независног и стручног тела које повезује све актере у друштву како би се убрзале реформе.

На догађају су проглашени и добитници годишњег признања НАЛЕД Стрела које се додељује представницима међународне заједнице за допринос економском развоју Србије. Овогодишњи добитници су Наташа Радовић, заменица директора програма у Британској амбасади у Србији, и Оливер Шаров, економски саветник Делегације Европске уније у Србији.

Тени: Трамп ми рекао да пренесем поздраве Србији и да се нада да ће доћи у посету

 

Преузмите андроид апликацију.