Србија је земља позната по добрим фестивалима. Нишвил џез фестивал један је од српских фестивала који траје већ 28. годину за редом и који представља један од најпосећенијих и најпризнатијих фестивала на Балкану.
Нишвил џез фестивал одржава се у граду Нишу сваке године у августу месецу. У току одржавања фестивала, који траје неколико дана, на овај Међународни џез фестивал пристигну нека од најпознатијих светких музичких имена.
Како се историја Нишвела броји од 1995. године разлог за бројне успомене постоји, а од 2018. године оне се могу и посетити – кроз Нишвел џез музеј.
Нишвил џез музеј – место где живи успомена на џез
Нишвил џез музеј основан је 2018. године на месту где се одржава и чувени фестивал Нишвил. На Нишкој тврђави, смештен је овај крајње занимљив и једини музеј посвећен џез музици у Србији. Налази се на месту некадашњег турског купатила у Нишкој тврђави, одмах до улаза на тврђаву.
Занимљивост је да је турско купатило представља и најстарији сачувани турски објекат у Нишу.
Нишвил џез музеј један је од необичнијих музеја, јер не само што се налази у специфичном простору – Нишкој тврђави која сама по себи представља изузетан простор, као и културно добро, екстеријер музеја додатно је обогаћен бројним веселим мотивима који алудирају на џез културу.
Посебну аутентичност музеја доживи се већ споља, када се уочи улаз у џез музеј испред кога се налази осликан стари модел „Buba Volkswagen“ аутомобила.
„Шарене слике“ музеја представљају разгледнице, постери, осликане макете са разним мотивима џеза, од џез инструмената саксофона и трубе па до мотива механичког уређаја – грамофона…
Иако постоји само 5 година, овај музеј скупља успомене на све одржане фестивалске дане џеза у овом граду. Музеј џеза веома је посебан за слушаоце џез музике јер се на овом месту може пронаћи омаж неким од најзначајнијих имена која су наступала на нишкој џез сцени.
У музеју се могу пронаћи слике само неких од страних музичких имена која су наступала на „Нишвил-у“ попут Solomon Burke, Billy Cobham, Benny Golson, Tom Harrell, Ron Carter, Hans & Candy Dulfer, Randy Brecker, Miroslav Vitous, Mingus Dynasty, Mungo Jerry Bles Band, Jamie Davis, Joe „Mr Defunkt“ Bowie, Yehia Khalil, Miles Grifitt, Denise Jannah, Aria Hendicks, Bemshie Shearer, Ivo Papasov, Larry Vuckovic, Daniel Marques, Sexto Sentido и других.
Од домаћих имена ту су записани Душко Гојковић, Бора Роковић, Шабан Бајрамовић, Есма Реџепова, Нада Павловић, Бора Дугић, Зоран Предин, Оркестар Бобана и Марка Марковића и Влатко Стефановски.
У музеју се поред занимљиве изложбе, налазе и видео записи са фестивала, затим ретке плоче џез извођача, потписана ретка издања, аутограми, многобројни сувенири које су поклањали извођачи Нишвила.
Музеј приказује одређени ток и аутентичност фестивала јер са просторним уређењем и местом где се налази, он сведочи и о специфичности локације која је изабрана за одржавање фестивала – о граду Нишу.
Иако се у музеју истичу посебне целине, целина која је посвећена америчком џез певачу Соломон Берку (Solomon Burke) и друга посвећена нашем чувеном џез певачу Шабану Бајрамовићу, читав музеј прича причу о свим извођачима који су икада наступали на Нишвилу.
Музеј је, поред Нишвил џез фестивала, један од симбола града Ниша и Републике Србије, али и културно и историјско сведочанство о настанку фестивала од националног значаја.
Преузмите андроид апликацију.