Пре више од једног века, на месту где се данас налази палата Матице српске, постојала је једна ливада који су Новосађани називали Хански плац. Овај простор, који се налазио на свега десетак минута хода од Змај Јовине улице, коришћен је у сврху забаве Новосађана. На том месту своје шаторе и позорнице постављали су сви циркуси, менажерије (путујући зоолошки вртови), хипнотизери, мађионичари, музичари и други забављачи, које би пут навео у „Српску Атину“.
Највећу пажњу Новосађана привлачили су јахачи и јахачице на коњима, необичне дресиране животиње и мађионичари. Омиљене су биле и тачке с артистима који су шетали по сајлама разапетим на висини од десет до двадесет метара. Деца су посебно уживала када би неки циркус улазио у град у дефилеу па би, зарад рекламе, улицама града парадирали артисти и јахачи, праћени музиком. Циркуси с искључиво артистичким, гимнастичким и музичким тачкама, уз покоју представу пантомиме, звали су се „арене”.
Пошто би и рвачи путовали са циркусом, одржавала су се и такмичења у рвању, која су била део посебног програма. Рвачи би се такмичили међу собом или са добровољцима из публике.
Ипак спектакл који је дошао у град у јуну 1900. године је засенио све дотадашње представе. Амерички циркус „Барнум и Бејли“, у оквиру своје светске туренеје посетио је Нови Сад.
На новосадску железнички станицу стигао је у пет ујутру, у неколико железничких композиција које су бројале више од шездесет вагона. Град је већ од раног јутра био препун света – Новосађана и гостију из шире и даље околине, највише из Бачке и Срема, који су допутовали да виде светско чудо, циркус који се рекламирао као „највећи шоу на свету“.
Нису само деца и љубитељи циркуса нестрпљиво ишчекивали најављен догађај, већ и они који су ову врсту забаве сматрали делом нечастивог, из простог разлога зато што су својим присуством постали део историје.
У град је допутовало стотине артиста, исто толико техничког особља, огромна менажерија, више стотина коња и десетак слонова,који су, уз коње, помагали при подизању главне шатре. Око ње је било постављено још неколико мањих, у којима су се нашла „светска чуда“ – патуљци, жене с брковима и брадом, човек који је кидао челичне ланце, теле с осам ногу и две главе, људи од гуме…
Највећи шоу у граду је могло да гледа четири хиљаде људи, колико је циркус примао. Одржане су три представе, у два, пет и седам сати после подне и увече.
Оно што је овај циркус посебно разликовало од европских и других америчких било је то што се у главној шатри, уместо у једној, програм гледао у четири арене истовремено, тако да гледаоци нису знали шта би пре гледали.
Још исте вечери циркус је напустио град и за собом оставио хиљаде Новосађана у чуду, који су трљали очи у неверици – чему су управо присуствовали. Сутрадан су све новине на насловним странама сутрадан имали фотографије слонова, а новинарима је понестајало мастила у описивању овог историјског догађаја.
Што се тиче циркуса који је приређивао „највећу шоу на свету“. „Барнум и Бејли“ заједно са путујућим циркусом „Браће Ринглинг“ приредили су своју последњу турнеју у мају 2017. године, а своју последњу представу одржали су у Њујорку.
Преузмите андроид апликацију.