Недавни догађаји у Новом Саду мотивисали су нас да разговарамо са људима чији активизам највише доприноси смањеном броју самоубистава. Кроз више од три деценије рада, Центар Срце у Новом Саду постао је оаза подршке и сигурности за све оне који се боре са емоционалним изазовима, пружајући им неопходну подршку и разумевање.
Разговарали смо са представницима Центра Срце како бисмо сазнали више о њиховој мисији, циљевима и начинима пружања подршке особама које се суочавају са стресом, анксиозношћу и размишљањем о самоубиству.
Које кораке препоручујете особама које се осећају преплављено стресом и анксиозношћу, а размишљају о суициду?
„Сигурно је тешко када се особа носи са изазовима као што су стрес, анксиозност и размишљање о самоубиству. Ми се увек водимо тиме да је најбољи корак онај који је по мери особе која размишља о помоћи у датом тренутку, а природа те помоћи може бити различита: од разговора са пријатељима, неким чланом породице, наставником, до потраживања стручне помоћи у виду психолога, психотерапеута или психијатра. Ми у Центру Срце свакако желимо да се нађемо ту као сигурно место где особе којима је тешко могу слободно и без устручавања да истражују своја осећања, а да су притом сигурни да је разговор поверљив, анониман и бесплатан.“
Како се осигурава анонимност и поверљивост када особа позове линију за подршку у Центру Срце?
„Тим људи који чини Центар Срце раде по тачно одређеним принципима и правилима који су саставни део политике самог центра и шире мреже центара за превенцију самоубиства и емотивну подршку – Бефриендерс. Принцип поверљивости и анонимности је примаран и обавезан за све волонтере, а поткрепљује се на практичном и техничком нивоу током вођења разговора било преко чета, мејла или позивом.“
Који су најчешћи изазови с којима се суочавате у раду са људима који размишљају о суициду?
„Сам рад у Центру Срце јесте понекад интензиван али у исто време пуно тога даје заузврат. Изазов нису разговори с нашим позиварима већ потреба да у већем капацитету пружамо простор за разговор људима којима је то потребно. Самим тим, овим путем позивамо све оне који су заинтересовани да постану део Центра Срце да се пријаве на пролећну обуку нових волонтера. Пријаве су отворене до 31.03. на сајту www.centarsrce.org
Како бисте описали мисију и циљеве Центра Срце у Новом Саду?
„Центар Срце се већ 32 године бави превенцијом самоубиства и пружањем емотивне подршке онима којима је то потребно, а који се носе са разноликим изазовима у животу. У томе се огледа наша главна улога и срж мисије. На неком вишем друштвеном нивоу, жеља нам је да својим ресурсима смањимо стопу самоубистава и подстичемо емпатију. Својим радом тежимо да поткрепимо крилатицу „Разговор заиста помаже“ и да подсећамо да је емпатија нешто што нас као људска бића оснажује, покреће и мотивише да градимо хуманије друштво у којем нам је свима пријатније.“
Преузмите андроид апликацију.