Најслабији имунитет развија „Синофармова“ вакцина, каже заменик директора нишког Клиничког центра и координатор ковид болница у Нишу Радмило Јанковић и апелује на грађане, нарочито старије који су примили „Синофармову“ вакцину пре шест месеци, да што пре приме неку другу вакцину.
Јанковић је за РТС рекао да имунитет старијих који су примили кинеску вакцину пуца и да трећа доза треба да буде „Фајзерова“ вакцина, али је истакао и да су све вакцине у Србији, условно речено, „одрадиле посао“.
Јанковић је рекао да, када се упореде вакцине, најслабији имунитет је са „Синофармовом вакцином“ и указао да је доста старијих особа примило управо ту вакцину.
Напомиње да је свакако најважнија прва доза вакцине.
„Ми имамо половину незаштићеног становништва, делта сој се бесомучно шири међу невакцинисанима, заиста има доста младих особа, нажалост, и мојих колега који су невакцинисани, неки од њих су и преминули“, рекао је Јанковић.
Јанковић је подсетио да је мишљење Светске здравствене организације да трећа доза није неопходна, али је нагласио да је СЗО то саопштила из солидарности, како би мање развијене земље могле да добију вакцине.
„Свакако је препоручљиво и ја молим све грађане, нарочито оне старије који су примили “Синофармову“ вакцину пре шест месеци, да већ данас оду и приме боље би било неку другу вакцину“, поручио је Јанковић.
Јанковић је указао да је у Ковид болници у Крушевцу 320 хоспитализованих пацијената, а 44 њих у јединици интензивне неге.
„Тамо се ситуација драматично усложњава и тамо је више него јасно да ће свега још неколико дана бити слободних места, тако да скоро све болнице на југу прелазе у ковид режим и већ су отвориле инфективна одељења и тај број пацијената ће се повећавати“, рекао је Јанковић.
Истакао је да је доста њих вакцинисано „Синофармовом“ вакцином, али да су и даље хоспитализоване доминантно невакцинисане особе.
„Оне очигледно диктирају темпо овог таласа, заражавају своје укућане, своје комшије“, рекао је Јанковић.
Када је реч о почетку школске године, Јанковић каже да је радостан што су деца села у школске клупе и истиче да су његови синови вакцинисани.
„Они, ни један ни други, немају 18 година, али то је био њихов и наш избор као родитеља. Свакако мислим да безбедније за њих да приме вакцину него да дођу у контакт и заразе своје баке и деке“, рекао је Јанковић.
Он је додао да 10 до 12 одсто заражених чине деца између 10 и 19 година.
„Требало би да деца појачају квалитет наставе, добро је да се социјализују и да су са својим вршњацима, али није добро да школе буду извор заразе због чега ће страдати старији углавном. Нисам сигуран да у овом епидемиолошком окружењу то може да се настави. Мислим да ће врло брзо школе морати да пређу на онлајн наставу, јер је једноставно таква ситуација“, навео је Јанковић.
Преузмите андроид апликацију.