Почетна > Свет
Свет

Најпознатији амерички лекар одлази у пензију

Бринуо се о нацији током епидемије вируса корона, најширој јавности је постао познат по сукобима са Доналдом Трампом, а сад доктор Ентони Фаучи (81) одлази у пензију након што се пола века старао о јавном здрављу у Америци.
Фото: PrtSc/Sky News Australia/YouTube

Најпознатији амерички лекар објавио је да ће у децембру поднети оставку на место саветника шефа Беле куће и директора Националног института за алергије и инфективне болести, на чијем челу се налазио 38 година. Како је и пре тога радио у јавном здравству, Фаучи је у федералној влади провео 50 година. Објавио је да је време за „нову етапу у каријери”, али није открио шта су му планови.

Реч је о једној од најзначајнијих личности у америчком здравству и за време ранијих епидемија као што су епидемија сиде, сарса, еболе као и за време напада антраксом почетком двехиљадитих, преноси АП. Председник Џозеф Бајден је захвалио Фаучију, одавши му признање за то што се посветио здрављу америчке нације.

Фаучи је саветовао седморицу америчких председника, али је постао препознатљив широм света кад је почео да се за време епидемије короне супротставља тадашњем шефу администрације Доналду Трампу.

Иако је био саветник Беле куће, Фаучи није успевао да убеди Трампа да даје изјаве усклађене с научним сазнањима о ковиду-19. Њих двојица су најчешће имали супротстављене ставове о томе шта треба радити, што је збуњивало јавност. Трамп је касније отворено говорио о томе да се оглушивао о Фаучијеве савете и да је намерно радио све супротно.

Док је Трамп тврдио да је ковид-19 попут грипа и да Американци треба да се врате уобичајеном животу, Фаучи је тражио да се носе маске и ради и учи од куће.

У лето 2020. Трамп је бринуо да економија неће моћи да се опорави од затварања и да ће због тога изгубити изборе па је тражио да се све врати на старо. Фаучи је упозоравао да никако не треба ићи тим путем јер се не види ни почетак краја пандемије. Нису се слагали ни око тога како Америка стоји у поређењу с другим земљама. Фаучи се позивао на податке који су указивали на то да су Сједињене Државе црни рекордер, али је Трамп то порицао, наводећи да друге владе лажирају податке о зараженима и преминулима.

Тадашњи председник је убрзо скрајнуо Фаучија и престао да га зове на састанке и конференције за штампу, али се директор Националног института за алергије и инфективне болести и даље појављивао у медијима. Упућивао је Американце на то да морају да држе одстојање, избегавају јавна окупљања и да се вакцинишу. Док је први човек владе поручивао сународницима да слободно узимају „хидроксихлорикин” јер га и он сам превентивно пије, Фаучи је алармирао људе да никако сами себе не лече, посебно не овим антималариком. Трамп се касније заразио короном и лечио у болници, а медији су недавно сазнали да је његова администрација прикривала колико је његово стање тада било озбиљно.

Амерички лидер не да није слушао Фаучија већ је против њега водио и кампању. Подсећао је јавност на грешке које је овај лекар правио на почетку епидемије. Како је јављао CNN, Трампова администрација је упућивала грађане на прве дане кризе кад је Фаучи нетачно тврдио да вирус није толико заразан и да не треба носити маске.

Bik upao u izraelsku banku

Преузмите андроид апликацију.