Почетна > Бизнис
Бизнис

Најмлађи милијардери света баве се овим бизнисима

На листи најбогатијих људи на свету последњих година се све више налазе млађи од 40 година.
Фото: Unsplash/coryrogers

Ове године их је чак 15, док их је претходне било 12.

Најмлађа особа с Форбсове листе има свега 29 година, а до овог вртоглавог успеха дошао је бавећи се криптовалутама.

Још неколико његових „колега“ с листе баве се такође рударењем виртуалног новца, а поред ове делатности, највише новца доносе социјалне мреже.

Најмлађа особа на Форбсовој листи 400 најбогатијих Американаца је 29-годишњи Сам Банкман Фрид, „тежак“ је 22 и по милијарде долара. Успео је захваљујући брзом расту ФТЏ-а, мењачници криптовалута коју је основао пре две године у Хонг Конгу, и то властитим крипто инвестицијама.

Нико осим Марка Закерберга, оснивача Фејсбука, није се оволико обогатио у двадесетим годинама. Отприлике половина његовог богатства везана је за ФТТ токене ФТЏ-а, који помажу корисницима да тргују и добију попусте на берзи, пише Форбс.

Извршни уредник Снепчета

Други на листи је Еван Шпигел 33-годишњи извршни директор Снепчета. Своју прву милијарду зарадио је у 25. години.

Снепчет је апликација коју сваког дана користи око 293 милиона људи за слање фотографија и видео записа који нестају по отварању. Шпигел је покренуо компанију с Бобијем Марфијем, с којим је заједно студирао.

Они поседују око четвртину Снепа и имају гласачке деонице које им дају контролу над одбором.

Фото: Unsplash/rswebsols
Колега из Снепа

Трећи на листи је Шпигелов колега са студија и из компаније Боби Марфи. Он поседује 15,2 милијарде долара. Богатство “снеповаца“ се више него утростручило од прошлогодишњег, јер су деонице апликације за друштвене медије скочиле на рекордно висок ниво током пандемије коронавируса.

Снап је забележио рекордних 982 милиона долара прихода у другом кварталу ове године.

Поново криптовалуте

Фрид Ерсмен, четвртопласирани 33-годишњак послује с криптовалутама. Он је суоснивач Коинбејс глобала која је настао 2012. године и напустио је компанију 2017. године, али је задржао око шест одсто својих акција, што чини већину његовог богатства. У 2018. години је учествовао у оснивању Парадигме, инвестиционе фирме с уделом у десетинама криптовалута, укључујући Коинбејс глобал и ФТЏ.

Богатство наследио

Следећи на листи је Лукас Валтон који „вреди“ 17,2 милијарде долара. Овај 35-годишњак је од оца наследио авио-компанију Валтон. Њему припада трећина очевог имања и обавља функцију председника одбора за програм Фондације породице Валтон. Донирао је 360 000 долара за председничку кампању Џоа Бајдена и њене заједничке одборе за прикупљање средстава 2020. године.

Основао Робин Худ апликацију

Један од старијих с листе је Баију Бат који има чак 35 година и на рачуну 2,9 милијарди долара.

Заједно са Владаном Теневиом основао је “Робин Худ“ апликацију, 2013, у којој сада поседује шест одсто удела. Примарни извор прихода Робин Худа је продаја наруџби купаца великим трговачким фирмама.

Закерберг полако постаје сениор

Најзвучније име с ове листе, Марк Закерберг, оснивач Фејсбука, полако али сигурно, губи право на епитет најмлађег милијардера. Додуше, његовом богатству од 134,5 милијарди долара још увек нико са листе не може да се примакне.

Акције Фејсбука оствариле су добит од више од 50 посто, јер је свеприсутна компанија за друштвене мреже премашила 100 милијарди долара прихода у 12 месеци, додајући скоро 50 милијарди долара Закерберговом богатству и чинећи га једним од осам најбогатијих на овогодишњем Форбсу 400.

“Tesla” ojačao 4,1 odsto nakon Maskove prodaje dela akcija

 

Преузмите андроид апликацију.