Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Најгоре речи које можете упутити деци, а многи родитељи то чине

Није лако бити родитељ нити знати кога треба слушати.
Фото: Pexels/August de richelieu

Речи које користимо у разговору с децом морају бити прилагођене и знамо да морамо пазити на оно што излази из наших уста, јер те речи остављају трајне трагове. Међутим, неке су блаже, а неке стварно не би требало да изговарамо…

И није лако бити родитељ и није лако слушати све савете, критике… На крају ипак схватите да треба да слушате себе, а међу ктитичним пољима у васпитању деце је и разговор с њима.

Према новом истраживању, постоје неке специфичне негативне речи које родитељи користе у разговору са својом децом, а оне могу имати трајне последице и за децу и за родитеље. Онлине школа за учење језика, Преплy, испитала је више од 1.400 родитеља широм САД-а да би утврдили како користе језик у разговору са својом децом.

Резултати су показали да заправо већина родитеља има пуно тога заједничког, али и да данашњи родитељи раде на томе да направе промене у начину родитељства у поређењу с оним како су они одгајани.

Студија је открила најчешће негативне речи које користе родитељи:

– Злочест(а)

– Размажен(а)

– Лењ(а)

– Себичан/на

– Лош(а)

– Лажљивац/ица

– Глуп(а)

Некад смо чак и свесни да те речи нису добре, а побегну нам из уста у неком тренутку… Многи родитељи признају да користе ове негативне речи у разговору са својом децом, а сваки четврти родитељ признао је да се због изговорених речи његово дете осећа себично или лоше, а готово сваки пети родитељ признао је да се због њега дете осећало као лажљивац.

Ипак, студија је показала да 20% родитеља осећа грижу савести због негативних речи које су употребили са својом децом, а 1 од 12 родитеља жали што је псовао у њиховом присуству. Тачније, 3 од 10 родитеља жале због језика који су употребили када су обесхрабривали одређена понашања, што ипак указује на размишљање о утицају њихових речи.

Ипак, обећавајуће звучи да је 80 посто анкетираних родитеља рекло да никада нису користили неку врсту негативног језика са својом децом због чега би зажалили, иако је готово 90% њих признало да су претили својој дјеци када су била у невољи. „Речи које користимо свакодневно утичу на начин на који доживљавамо себе, друге и свет око нас. Када је усмерен према другима, негативан језик може наштетити међуљудским односима, снизити самопоуздање и довести до лошег погледа на живот“, рекла је језичка стручњакиња Силвија Џонсон за Преплy, подстичући родитеље „да буду свесни језика који користимо, посебно када имамо посла с осетљивим бићима попут деце“.

Иако су родитељи још увек „“криви“ по оптужби због коришћења негативних речи, већина ради на томе да уведу промену како би били свеснији онога што говоре својој деци. Ова врста свесног родитељства могла би бити последица њиховог сопственог детињства у којем ова врста рефлектујућег размишљања није постојала.

Žene ne bi trebalo da započinju dan kafom

Преузмите андроид апликацију.