Има неколико разлога за одбијање просидбе. Од тога да су се догодиле у јавном, уместо у приватном окружењу, до тога да су се поједине понуде за брак дешавале како би се спасила веза која је пред својим крајем…
У истраживању „Правила веридбе: Анализа садржаја прихваћених и одбијених предлога за брак“, објављеном у Journal of Family Psychology, психолози са Универзитета Викторија, Лиса Б. Хоплок и Дану Антони Стинсон, анализирале су 374 анонимно објављене приче о одбијеним и прихваћеним просидбама са сајтова Reddit и Weddingbee.com.
1. Јавна просидба
Просидба пред другим људима у великој већини случајева заврши одбијањем. Од просидби које су биле успешне, други људи су били присутни само у трећини случајева (32 посто).
2. Пар никада није разговарао о браку пре саме просидбе
Код успешне просидбе сваки пут је пар већ раније причао о браку. У случајевима где је жена одбила просидбу показало се да чак 40 посто парова никада није ни разговарало о браку.
3. Пар никада није ни излазио пре просидбе
Сваки пут кад је просидба прихваћена, парови су пре тога неко време били у вези и чак и живели заједно. Од одбијених просидби, 10 посто мушкараца никад није уживо ни видело жену коју су запросили.
4. Пар је кратко заједно
У просеку, код прихваћених просидби пар је био у вези 4,2 године. У случају одбијених просидби пар је био заједно у просеку 2,2 године.
5. Просидба без прстена
Просидба без прстена је 8,5 пута чешће одбијена него прихваћена.
6. Мушкарац је запросио у покушају да спаси везу
Кад су мушкарци и жене разговарали о разлозима због којих је мушкарац предложио брак (а нису сви), често су биле одбијене просидбе до којих је дошло у покушају да се спаси веза која не функционише.
7. Неспремност за брак
Ипак, у највећем броју случајева када је просидба одбијена, то је било зато што је жена мислила да су премлади или да још нису спремни за брак.
Шта је уследило након одбијања?
За трећину парова (31 посто) одбијена просидба није била крај везе, већ су наставили да буду пар. Само 21 особа навела је колико дуго су још били заједно – у просеку 2,4 године. Пет парова се ипак касније венчало.
Одбијање просидбе је било, што није изненађујуће, болно за мушкарце. Њихова најчешћа реакција била је плакање. Такође су изразили повређеност и збуњеност.
На неки начин, међутим, женама је било горе. У случајевима кад је просидба била јавна, жену која је одбила брак је дочекало ‘неодобравање публике’ и били су непријатељски настројени према њој.
У неким случајевима су мушкараца чак и тешили људи који су били сведоци просидбе, док је са друге стране једна жена била ‘истерана из бара у ком је дечко запросио’, а друга из ресторана
Muškarci koji imaju ovu osobinu lakše i brže osvajaju ženska srca
Преузмите андроид апликацију.