Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Најчешћи митови о штитној жлезди

Штитна жлезда, мала жлезда која се налази на врату, има огроман утицај на наше тело и игра велику улогу у одржавању здравља.
Фото: Pixabay/LUM3N

Међутим, често се занемарује док се не појаве видљиви симптоми.

Oва жлезда толико важна, који су најчешћи митови о штитној жлезди и како редовни прегледи могу бити кључни за очување здравља и превенцију озбиљних стања.

Жлезда од пет центиметара која производи хормоне

Штитна жлезда је ендокрина жлезда која се налази у предњем делу врата, испод Адамове јабучице и поред душника. Иако је релативно мали, око пет центиметара, игра кључну улогу у регулацији телесних функција.

Он производи хормоне, као што су тријодтиронин (Т3) и тироксин (Т4), који контролишу метаболизам, раст и развој тела.

Ови хормони су неопходни за правилно функционисање готово свих органа, утичући на рад срца, телесну температуру, енергију и расположење.

Штитна жлезда такође регулише колико брзо или споро тело користи енергију из хране, утичући на тежину и ниво енергије.

Јод, есенцијални минерал, кључна је компонента тироидних хормона, а недостатак јода може довести до проблема у његовом функционисању.

Ултразвук штитне жлезде је изузетно важан преглед јер омогућава детаљан преглед штитне жлезде и потом откривање чворова или промена.

Такође, ултразвук разликује бенигне и малигне чворове, прати промене, нема излагања јонизујућим зрачењима, што га чини безбедним за поновљене прегледе.

Ултразвук штитне жлезде такође помаже у управљању терапијом, што је изузетно корисно у вођењу лечења и прилагођавању терапије индивидуалним потребама. Један од најважнијих аспеката ултразвука је рано откривање проблема са штитном жлездом.

Откривање абнормалности у раној фази омогућава брзу акцију и лечење, што може значајно побољшати исход.

Најчешћи митови о штитној жлезди

Разумевање правих чињеница о штитној жлезди је од суштинског значаја да бисте остали здрави.

У случају сумње или било каквих симптома, увек је препоручљиво да се консултујете са квалификованим здравственим радником за тачну дијагнозу и одговарајући третман.

Мање је заблуда када говоримо о значају превентивних прегледа, али митове ипак треба разбити.

Најчешћа грешка коју чују стручњаци је „ако немате симптоме, ваша штитна жлезда је у реду“.

Истина је да штитна жлезда може имати проблема чак и ако нема видљивих симптома.

Многе болести штитасте жлезде, као што су Хашимото или Гравесова болест, могу напредовати без уочљивих симптома у почетним фазама.

Други мит је „сви чворови на штитној жлезди су опасни“. Већина чворова у штитној жлезди је бенигна. Само мали проценат чворова може бити канцероген.

Међутим, важно је редовно их пратити и, уколико се примети промена, консултовати лекара. Трећа грешка која се све чешће појављује у медијима је да штитна жлезда утиче само на тежину.

Штитна жлезда контролише метаболизам, али поремећаји штитне жлезде могу утицати на цело тело, укључујући расположење, енергију, па чак и функцију срца.

Велики број пацијената сматра да мушкарци немају проблема са штитном жлездом. Иако је тачно да су жене склоније обољењима штитне жлезде, проблеми са овом жлездом могу имати и мушкарци.

Због тога су и мушкарцима потребни редовни прегледи.

И последњи мит који често обесхрабрује пацијенте да иду на редовне превентивне прегледе је „када једном почнете да узимате лекове за штитасту жлезду, мораћете да их узимате до краја живота”.

Ово није увек случај. Различити узроци проблема са штитном жлездом захтевају различите терапије.

Понекад се проблеми могу решити или побољшати променама животног стила.

Ултразвук штитасте жлезде је кључан за тачну дијагнозу и праћење стања ове жлезде, а редовни прегледи рано откривају потенцијалне проблеме.

Ove moćne biljke poput leka utiču na grip i prehladu

Преузмите андроид апликацију.