У Житишту је у оквиру манифестације Пиле фест одржан пети по реду Фестивал ракије. Узорци за оцењивање стигли су из разних крајева света, а ракије су по речима жирија никад боље, што је резултат и континуираних едукација.
Више од 1.000 узорака од око 300 произвођача стигло је на оцењивање на Фестивал ракије у Житишту. Како организатори истичу ракије су из године у годину све боље, а порука произвођачима јесте да прате нове технологије у производњи.
„Некада је било оно како је пекао мој деда, он је пекао како је знао и како је умео са чим је имао. Међутим, ево сад ту су поред нас нови казани са колонама са деформаторима, користе се ензими, хемија, избегавамо шећер, бирамо најбоље плодове и онда то мора да успе, али поред свега потребно је и мало среће“, каже Александар Туцић, организатор фестивала.
Милош Олић из Кикинде постао је апсолутни победник, док је Хаџибранко Дамјановић из Шапца најуспешнији такмичар Фестивала.
„Најбоља ракија како се прави? Здраво воће, да буде да не буде зелено, љубав, рад и кад се воли тај посао то је то“, сматра Милош Олић.
„Ракија се прави, ја је радим по најновијем стандарду, радим отворену ферментацију са ензимима квасцима, то све стављам у отворено. Радимо пасирање шљиве, мени је шљива некако тај бренд из краја из којег сам“, објашњава Хаџибранко Дамјановић.
На Фестивалу ракије на тезгама могле су се наћи ракије од шаргарепе, парадајза, лубенице али и оне са златним листићима, према речима произвођача овакве манифестације су од великог значаја.
„Свако нешто своје хвали, али кад се појавите на такмичењу освојите неку награду. Наравно, такмичење је јако битно, првенствено зато што ће људи видети да вам ракија искрено вреди нешто“, истиче Моника Ишпановић из Мужље.
„Доста су битне и доста је човек да се покаже на манифестацијама и људи да пробају. Значи, ако не пробају, џабе све“, додаје Штефан Томан из Ковачице.
На овом Фестивалу представиле су се дестилерије, али осим ракије могла се видети и сва потребна опрема за производњу као и паковање ракије.
Преузмите андроид апликацију.